Yüksek Dozda B6 ve B12 Vitamini Akciğer Kanseri Riskini Arttırır...
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Yüksek Dozda B6 ve B12 Vitamini Akciğer Kanseri Riskini Arttırır Mı ?

Amerikalı Bilim adamları, B6 ve B12 vitamininin fazla tüketilmesinin Akciğer kanserini tetiklediğini tespit etti.

23 Ağustos 2017 - 20:42
Reklam

 

Amerikalı bilim adamlarının yaptığı araştırma sonuçlarına göre B6 ve B12 vitamini yüksek dozda tüketen erkekler ve özellikle erkek  sigara kullanıcılarının akçiğer kanserine yakalanma riski normalden iki kat fazla çıktı. Amerikalı doktorlar çalışan erkek sigara kullanıcılarında riskin dört kat daha arttığını açıkladı.  Sigara içen erkeklerin fazla miktarda B6 ve B12 tüketmesi durumunda Akciğer kanserine yakalanma riskininin   tetiklendiği ortaya  çıktı.

 

 

Ohio State Üniversitesi  araştırma  başkanı Prof. Theodore Brasky,  "erkekler kesinlikle yüksek dozda B6 ve B12 tüketmemeli, özellikle sigara içen erkeklerin  buna daha çok dikkat etmesi gerekir aksi halde akciğer kanserine yakalanma riski iki kat artar" dedi. Washington eyaletinde  77.000 denek üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, 50 ile 76 yaş arasındaki erkeklerin B6 ve B12 vitaminlerini yüksek miktarda kullandıkları durumlarda 800 denekte  akciğer kanseri tespit edildi.  

 

 

Doktorlar, 50 yaş üstündeki erkeklere halsizlik ve  yorgunluk şikayetlerini gidermek için B6 ve B12 vitamini kullanmayı tavsiye etmektedir. Uzmanlar B6 ve B12 vitamini tavsiyesine uyan erkek kullanıcıların dozaj konusunda uyarılması  gerektiğine dikkat çektiler.

Tıp dünyası ve vitamin üreticileri sansasyonel olarak böyle bir uyarıda bulunulmasının satışları etkileyeceği için açıklanan raporu eleştirerek, daha ayrıntılı bir raporun gerekliliği konusunda çekincelerini açıkladılar.

 

Yıldırım ÖZER  (BVU Stj. Dr)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza geliyor
91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza...
Başarılı sporcular ödüllendirildi
Başarılı sporcular ödüllendirildi