Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Tamer Ozer

Tamer Ozer


Türkiye'de Ekonomi Ne Durumda?

03 Ağustos 2019 - 07:45 - Güncelleme: 03 Ağustos 2019 - 10:31

 

Ihracat yapan sektörler de sıkıntı yok, insaat ve otomotiv dip yaptı, perakende satışlar gündelik ihtiyaçlar haricinde düşüşte. Tüm sektörlerde, nakit KRAL...

Dış açık aylik 5 milyar dolardan nerdeyse artıya geçti. Özel sektörün kısa vadeli (1yil) döviz borcu 10 milyar dolara düştü. Dış tiçaret açığının kapanması ve 1 yıllık dış borcun 90 milyar dolardan 10 milyar dolara gerilemesi dövizin ateşini düşürecek.  Özel sektör bankalarının kredi/mevduat oranı % 105 seviyelerinde. 2018 Ağustos ayında bu oran % 128 seviyelerindeydi. Devlet bankaları piyasaları fonlamaya devam ediyor. Hazine’nin Ocak-Tem ‘19’da iç borçlanma roll-over rasyosu %132’lerde iken bakanlık, ağustos-ekim döneminde bu oranı %90 lara çekeceğini açıkladı. Bunun anlamı artık borçlanmayacak borç ödeyecek. Bu durumda #doviz alanın eli yanar...Plânlı tarımsal üretim yapmayan çiftci perişan, desteklediğimiz #köykoop projesi devreye alınmadan çiftçinin yüzü gülmez. Şehirlerde işsizlik patladi. 2020 ile beklenen ABD kaynaklı büyük çöküş, Avrupa da başlayacak resesyonla birlikte bizde de durum nahoş olacak...Bu beklentiler ışığında tasarruf edelim, kötu günler ıçin kenara nakit koyalım. 

Hizmet sektörlerinde çalışanlar için tehlike kapıda, nitelikli işler ve #tarımsalihracat gözde sektör olacak. Alın teri ile yapılan işler değer kazanacak masa başı işler dip yapacak...

Türkiye, doğu Akdeniz ve Kıbrıs açıklarından çıkacak enerji kaynakları ile 25 milyar dolara ulaşan enerji açığını kapatacak ve tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yeten 7 ülke konumuna tekrar gelecek, Insallah...Dünyayı bekleyen kriz, ülkemizi yine teğet geçecek.

#Türkiye, dünya da bir yıldiz olarak parlayacak...

 

Trump, Beklenen Sonu Geciktirmek Içın Yırtınıyor!!!

A.B.D, ekonomisi yılda 500 milyar dolar dış açık veriyor. Dünyaya 25 trilyon dolar bono borcu var, 25 trilyon dolarda borsalarda dünya sermayesi var. Şimdi delinin biri bonoları geri verir, borsalardaki senetleri de satarsa, yandı gülüm keten helva.

.#IRLANDALILAR, döviz tutmaya devam mi?#donkisot #çöküş #bigdeal #Ekonomikkriz #dolar #döviz 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar