Şimdi Silkelenme Zamanı...Haydi TÜRKİYE !!!
Reklam
  • Reklam
Tamer Özer

Tamer Özer

Şimdi Silkelenme Zamanı...Haydi TÜRKİYE !!!

08 Eylül 2017 - 17:58 - Güncelleme: 22 Eylül 2017 - 22:25

Siyasi ve ekonomik sorunlar ile boğuşan Türkiye, 2000 'li yıllarda yarattığı sinerjiyi, şimdi yeniden açığa çıkarmalıdır. Türkiye'nin sorunu bellidir, Köyden kente göçü önlemedikten sonra, hiç bir şekilde sorunları çözemeyiz. Herbiri  avrupa ülkesi büyüklüğündeki ilerimiz ile oluşan kentsel sorunları, kentlerde yaşıyan gençleri  "Üniversite" okutarak "İşşizlik" sorunlarını çözemeyiz...

 

 

80 milyonluk bir ülkeyi yeniden, tasarlamalı, EĞİTİM, ÜRETİM,YATIRIM politilarını yeniden ele almalıyız.. Ekonomik destekler ile pansuman yaparak sorunları çözmek  yerine öteleyebiliriz ama bitiremeyiz..

 

*Türk ekonomisini ayağa kaldırmak için Eğitim politikaları gözden geçirilmeli, ara eleman, kalifiye personel yetiştirmeye  önem vermeliyiz. Diploma vermekten başka bir işe yaramayan Özel üniversiteler yerine Mesleki eğitim veren "Orta Eğitim" kurumlarını teşvik etmeli, ezberci eğitim yerine uygulamalı eğitime geçmeli, mesleki yönlendirmeyi  İlkokuldan sonra yapmalı. 18 yaşında ki gençleri ekonomiye kazandırmalı, üretime sokmalıyız. Zeki gençleri  Üniversite eğitimi için yönlendirmeliyiz..Üniversitelerde kurulan TEKNOPARK lar için YATIRIM FONU desteği sağlamalıyız..

 

*Türk ekonomisini ayağa kaldırmak için ÜRETİM  politikalarını gözden geçirmeli, köyden kente göçü önlemek için ÜRETİCİ ve ÇİFTÇİ desteklerini arttırmalı, unutulan KOOPERATİFÇİLİĞİ yeniden teşvik etmeliyiz. Köylü ve çiftçilerimiz kurulacak kooperatifler, ile ekonomik olarak güçlendirilmeli, devlet tarafından modern tarım ve hayvancılık için  İlçelerde TARIM MÜHENDİSİ ve VETERİNER tahsis edilmeli ve ücretsiz olmalidır. Şehir merkezlerin de "KÖYLÜ PAZARI" kurulmasını teşvik etmeli, ilçe ve şehirlerde belediyelerin  yer tahsisi yapması zorunlu olmalıdır. Buralarda yer temini için Kooperatiflere öncelik verilmelidir. 

 

*Türk ekonomisini ayağa kaldırmak için YATIRIM politikalarını gözden geçirmeli, BÖLGESEL YATIRIM politikasına geçilmeli, tarım, hayvancılık, sanayi,için özel bölgeleri kurulmalı, planlaması yapılmayan hiç bir girişime izin verilmemelidir. Örneğin otomotiv sanayi için Bursa ve Adapazarı'nın dışında, hiç bir yapılanmaya izin vermemeli, lokasyon bazlı üretim  teşvik edilmelidir. Türkiye'nin yer altı ve yer üstü topolojik haritası yeniden ele alınmalı, tek tek işaretlenmeli, stratejik olarak yatırımlar buna göre yapılmalıdır. Tarım  ve Hayvancılık alanları, için özel teşvik verilmeli, TABAN ve TAVAN fiyat politikaları oluşturarak üreticinin elinden ürünü BEDAVA alınmamalıdır..

 

 

Son olarak, dünyanın, en önemli coğrafyasında yer alan, 2 kıtayı birbirine  bağlayan, enerji köprüsü olan bu topraklar, 700 yıl dünyaya hükmetmiş bu MİLLET yeniden ayağa kalkacak, HAYDİ TÜRKİYE...

 

Bu yazı 1521 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar