Kentsel Dönüşüm Köye Dönüşün Projesi Olabilir Mi ?
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Tamer Özer

Tamer Özer

Kentsel Dönüşüm Köye Dönüşün Projesi Olabilir Mi ?

05 Mart 2019 - 18:24 - Güncelleme: 20 Mart 2019 - 22:52
  • Reklam

Türkiye'nin ekonomik darboğaz yaşadığı  herkes tarafından kabul edildiği halde çözüm önermek yerine eleştirmek  daha kolayımıza geliyor.

 Ülkenin son 20 yılına damga vuran AK Parti iktidarı nüfusun 82 milyon kişiye dayanması ile işsizlik ve ekonomik kriz sorunları ile  uğraşır oldu. 10 yıldır inşaata dayalı tüketim modeli ile büyütülen ekonomi şimdi dünya piyasalarında yaşanan parasal daralma ile tıkanmış durumda. Hükümet, oluşan konut stoklarını  uzun vadeli krediler ile  ve 250 bin dolara kadar ev alan yabancılara verilen vatandaşlık ile eritmeye çalışıyor. 

1999 yılında yaşanan Yalova depremini binlerce can ile ödeyen  Türkiye,  20 yıldır 'eli kolu bağlı' depremi bekliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin hukuksal ve siyasi nedenlerle ötelendiği İstanbul'da binlerce çürük ve hatalı bina olduğu biliniyor. Geçtiğimiz Şubat ayında  Kartal'da 8 katlı bir binanın çökmesi  sonucu 21 vatandaşımızı toprağa verdik.

Şimdi ekonomik ve sosyal tespitleri yaptıktan sonra bir çözüm önerimizi de sunmak isteriz. Kentsel dönüşüm projeleri ile özellikle İstanbul'da modern yatay bir çevreci dönüşüm yapılırken isteyen vatandaşların  konutları devlet tarafından alınsa, kamulaştırılsa, yeşil alanlar yapılsa...Bu vatandaşlara TOKİ yada kurulacak  KÖYKOOP kooperatifleri ile modern köyler kurulsa, buralarda hayvansal ve tarımsal  üretim yapılsa nasıl olur ?

Konya ilimiz kadar bir büyüklüğe sahip Hollanda'nın yılda 100 milyar avro tarım ve hayvancılık ihracatı yaptığı düşünülürse, sizce artık tarıma ve hayvancılığa dayalı bir ihracat hamlesi başlatmak için  geç kalmadık mı?

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar