Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Tamer Ozer

Tamer Ozer


Gençliğimiz Heba Oluyor...Eğitim Sistemimiz Sanal !!!

31 Aralık 2019 - 22:33 - Güncelleme: 01 Ocak 2020 - 11:17

Türkiye'de 206 üniversitede yaklaşık 7,5 milyon öğrenci var. Bazı devlet ve vakıf üniversiteleri hariç bu üniversitelerde eğitim vasatın çok altında. Bu üniversitelerin tek faydası, 4 yıl daha sadece işsiz sayımız artmıyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, acilen liselerde ve üniversitelerde eğitim kalitesini yükseltmeli ve sınıfta kalma prosedürlerini revize etmeli, öğretmenler üzerindeki 'geçir' baskısı kaldırılmalıdır. Üniversiteler, denetlenmeli, eğitim kaliteleri gözden geçirilmeli, seçme deneklerle üniversiteler puanlamaya tabi tutulmalıdır. Üniversiteler tabiri caizse 'Paralı diploma veren' kurumlara dönmüştür.Her 100 üniversiteli gençten % 80'i bitirdiği bölümün vasıflarına sahip değil.  Bir iş görüşmesine gelen ingilizce bilgisayar mühendisliğini derece ile bitiren bir genç, ingilizce konuşamıyor, basit bir web sitesini bile kuramıyor ise bu üniversitenin eğitim sistemi  vasattır.Türkiye'yi bekleyen diğer tehlikede liyakat esası olmadan doldurulan eğitim kadrolarıdır. Bilgi ve pedagojik formasyon eğitimi yeterli olmayan öğretmen ve eğiticiler kaliteyi düşürmektedir. Akademik ünvanların yozlaştırılması ile, tez yazmadan, yeterli yabancı dil bilmeden profesör dahi olunabilen  bir ülkede eğitim kalitesini de sorgulamak yanlış gibime geliyor. Akademik sistemin yozlaştığı, dejenere olduğu  üniversitelerden nasıl bir kalite bekleyebiliriz. "Dünyanın En İyi Üniversiteleri" listesinde ilk 500'e Türkiye'den Çankaya ve Sabancı üniversitelerinin girebilmesi aslında gerçeğin yüzümüze vurulmasıdır.Binlerce gençten o kadar çok örnek varki inanın vasıflı bir kişiyi işe almak için bazen 1000 kişi arasından çalışan bulamıyorsunuz. Milli eğitim  kursları ve belediyelerin kurduğu İSMEK  tarzı kurumlar ise tam bir felaket. Buralarda verilen eğitim ve öğretmenlerin kalitesi utanç verici. Buralar Sanal belge kurumlarından olmaktan öte gidemiyor, işe alımda bunların hiç bir geçerliliği yok...Meslek Liseleri ve Üniversitelerde Staj Başarısı Diplomaya EndekslenmeliMilli Eğitim Bakanlığı(@tcmeb), STAJ sisteminde reform yapmalı, diploma üzerindeki etkinliğini arttırmalıdır. Türkiye'nin en büyük sorunu işsizlik değil vasıfsız gençlerdir, binlerce genç #sanal üniversite diploması ile boşta beklemektedir.

Ağırlaşan ekonomik şartlar, işverenleri seçici olmaya zorlamakta, vasıflı donanım sahibi genç bulunamadığı için çoğu işletme olan personelleri kaybetmek istememektedir. İş  ve işçi bulmada en geçerli yöntem stajer sistemidir. Staj sistemi işveren ve işçi için en verimli yöntem olarak öne çıkmakta, gerekli özveri ve öğrenme çabası gösteren gençler daha sonra bu kurumlar tarafından tercih edilmektedir.Türkiye'nin aile, örf, adet, gelenek, yapısını bozanlar en son eğitim sistemini de göçerterek  ekonomik çöküşle birlikte Türkiye üzerindeki emellerine ulaşmak istemektedir.

Uyanık olmalıyız...Eğitim Çökerse TÜRKİYE Çöker !!!

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar