Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Tamer Ozer

Tamer Ozer


Devlet Olmasa Özel Bankalar Vatandaşı Kızartma Yaparmıydı?

22 Ağustos 2019 - 19:08 - Güncelleme: 22 Ağustos 2019 - 21:46

 

Bu gün özel bankaların çoğunluğu #yabancı onlarda yıllardır, bu ülkeyi #faiz le muz gibi soydukları için çok mutluydular. Birde #londra merkezli piyasa vardı, bunlarda dışardan soyguna devam ediyordu. 

Lonra'da 500 civarında Türk bankacı olduğunu biliyormuydunuz?

 

Neyse, devletimiz, ekonomik abluka altında kalınca bunları #tımar etmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda #swap işlemlerinde yaptığı bir hamle ile #Londralılar yaklaşık 5 milyar dolar zarar yazdı.                                         

Bunların Türk basınındaki tetikçilerinin 'yabancı küstürülmez, ne yaptınız  siz' yazılarını okumuşsunuzdur. 

Ülkemizdeki özel bankalar yaklaşık 1 yıldır kredi iştahını kestiler %130 lardan %90 lara düştü kredi oranı...T.C. Merkez bankamız bu hafta başında bu iştahsız özel bankaları tımar etmeye başladı. ZK silahı ile kredi vermeyen özel bankalar, mevduat toplarken çok zorlanacak. TCMB'nin zorunlu karşılık (ZK) adımı karşısında bu özel bankalar #döviz silahını çekti.

Bunların paralı silahşörleri #youtuber #iktisatçı ve #ekonomistleri de sosyal medyadan bağırmaya başladı... Kurban bayramı öncesi 5,45'leri test eden abd doları bu gün 5,75'i gördü.

Bu gün binlerce vatandaş ve ticari firma devlet bankalarının verdiği ucuz krediler ile çevirme olmaktan kurtuldu. Bir ticari firma %19 faizle 500 bin TL borçlanabiliyorsa bu devletin sayesindedir.

Dolar 10.TL olur mu?

Aylardır söyluyorum, #İRLANDALILAR varken dolar 10 TL olmaz. Nedenini şu an açıklamıyorum oda bizde kalsın, ülkem kazansın!!! Bu kriz de bittiğinde açıklarız, burdan yazarız nedenlerini.

E biz 1 usd den kripto para yapcaz diyoz, kimse 'yap alalım' demiyor, elin yabancısı yapınca bizim #İRLANDALILAR 10.000 usd verip alıyor...

 

#ekonomikkriz #ekonomi T.C. CumhurbaşkanlığıT.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar