Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Tamer Ozer

Tamer Ozer


Asgari Ücret Üzerinden Kurulan Büyük Tuzak !!!

23 Aralık 2020 - 10:54 - Güncelleme: 24 Aralık 2020 - 13:50

 Her yıl  sonunda olduğu gibi bu yılda yine ASGARi ÜCRET  herkesin ağzına sakız oldu. Geçmiş yıl da yazdığım makalede #asgariücret, #ailegeçimendeksi veya #kişigeçim endeksi  konularına değinmiş, açıklamalar  da bulunmuştum.                                        (tıklayarak okuyabilirsiniz.)

Yine de kısa bir özet geçmek gerekirse;
Asgari ücret #tabanücret, yada anlaşılır dille #vasıfsızişçi ücretidir. İşe yeni başlayan yada  hiç bir mesleki bilgi gerektirmeyen işler vasıfsız işlerdir. Günümüzde özel sektörde #reelücret uygulanmaktadır. Ücretler serbest piyasada kendiliğinden oluşmaktadır. Bugün reel ücret 3000-5000 bandındadır. Özel sektör ve kamu arasındaki fark ta buradan kaynaklanmaktadır.

Serbest piyasada çalışan borsası vardır, transfer bilinen bir gerçektir. 1980'lı yıllarda  başlatılan #Özelleştirme uygulamalarının nedeni 'Yüksek İşçilik Maliyetleri' ve 'Verimsizlik' olarak gösterilse de gizlenen gerçek kamu mallarının #TALAN  edilmesidir, bu da başka bir algı oyunudur.

Konuyu dağıtmadan tekrar 'Asgari Ücret Üzerinden Kurulan  Büyük Tuzağa' dönelim...

Peki son yıllarda asgari ücret üzerinden nasıl bir oyun oynanmaktadır;
Ülkeyi kaosa götürmek isteyen emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri  bazı sendikalar, kitle toplum örgütleri, yazılı ve görsel basın, bazı  partiler son yıllarda devamlı Asgari ücreti, asgari geçim endeksi yada aile geçim endeksi olarak tanımlamak, algılatmak istemektedir.

Peki Gizlenen amaç nedir?

Gizlenen amaç çok açıktır, asgari ücreti diğer endeks tanımlarına sokarlarsa enflasyon ve işsizlik patlayacaktır. Dünya 'Büyük Sıfırlama'yı konuşmaktadır, hizmet sektörleri ortadan kaybolacak bunu yerini akıllı makinalar, robotlar ve akıllı  işletim sistemleri alacaktır.

Daralan işgücünün, asgari geçim endeksine dayalı bir bir ücret politikası ile desteklenmesi o ülkede işsizik, enflasyon, halk hareketlerini  ve talan, kaosu beraberinde getirir.
Darbe ile, seçim ile deviremediğiniz iktidarı işsizlik, deflasyon, talan ve halkı sokaklara dökerek başarabilirsiniz!!!
 
İktidarın, yapması gereken, oy kaybetmek uğruna minimum veya enflasyon kadar zam yapmaktır. Vasıfsız çalışanın maaşında geçim endeksi artışına gitmek büyük oyun planını bilmeden onaylamaktır.
 
Asgari ücreti belirlerken, ayrıca #beşericoğrafya yı esas alarak ücret ayrımına gitmek lazımdır. Büyükşehir, şehir, taşra ayrımları vb, ayrımlar yapılabilir.

Bu Tuzak Nasıl Bertaraf Edilir?

Bu tuzaktan  #SosyalDevlet uygulamaları ile kurtulanabilinir, devlet aile geçim endeksi veya kişi geçim endeksi sınırı altında  kalanlara #beşericoğrafya  koşullarını da gözeterek her ay  yardım yapar. Enflasyonun ana sebeplerinden biride asgari ücrettir. Esnaf ve işletmelerin gelirleri aynı oranda artmamaktadır, yani anlaşılır dille gelirler enflasyona dayalı olarak büyümemektedir. 

Ülkemizde çalışabilir nüfus aslında 62 milyon 300 bin seviyesinde. Ancak 2020 Nisan ayı itibarıyla toplam istihdam 25 milyon 600 bin olarak açıklandı. Yani nüfusun yarısından çoğu emekli yada çiftçi köylü...

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı sanayi ve hizmet rakamlarına göre, 2019 yılında faal olan girişimlerin yüzde 43.9'u hizmet sektöründe, yüzde 36.2'si ise ticaret sektöründe yer aldı. İstihdamda ise hizmet sektörü toplam istihdamın yüzde 38.9'unu oluştururken sanayi sektörünün istihdam payı yüzde 28.1 oldu

Yazımıza son verirken hükümetimizi uyarıyoruz!!!

Hizmet sektörü toplam istihdamın yüzde 38.9'unu  oluşturduğundan hareketle 3-5 kişinin çalıştığı küçük işletmeler, küresl kriz ve korona virüs salgını şartları nedeniyle aylardır kapalı kaldıktan sonra Asgari Ücret tuzağını kaldıramaz. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar