Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Tamer Ozer

Tamer Ozer


Asgari Ücret Nedir? Asgari Geçim Nedir? Bölgesel Asgari Ücret Nedir? İşsizliğin Gerçek Sebebi Nedir ?

26 Aralık 2019 - 21:30 - Güncelleme: 26 Aralık 2019 - 23:40

 

Bu gün günlerdir gündemi meşgul eden Asgarı ücret bir basın toplantısı ile açıklandı. Asgari ücret yüzde 15 artışla brüt 2 bin 943 TL, net 2 bin 324 TL olarak belirlendi.Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan ücrete ilk tepki Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'dan geldi. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri,"İşçi kesimi olarak rakamı kabul edemeyeceğimizi ifade ediyorum. Karara muhalefet ediyoruz. Bu rakama bir işçi değil 30 gün, 10 gün bile geçinemez" diyerek asgari ücretin açıklandığı basın toplantısını terk etti.Karıştırılan Asgari ücret ve asgari geçim endeksidirTürkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin 2019 Kasım ayına ait asgari geçim endeksine göre,   çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.388,32 TL olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.859,47 dır.

 

Asgari ücret adından da anlaşılacağı gibi en düşük olması gereken ücret demektir. Bazılarının karıştırdığı asgari geçim ücreti değildir!!! (Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri)

Asgari ücret vasfı düşük çalışanlar, alt kademe işler için genelde baz olarak kullanmak için belirlenmektedir.

Bu gün çoğu iş yerinde ücretler 3000-5000 bandındadır. Bu gün 5000 TL'ye çoğu sektörde çalışan bulunamamaktadır.Sonuç; Her emeğin karşılığı serbest piyasada değerini bulur. İşini iyi yapanın bedelini piyasa belirler, talep edilen, aranan ücretlide fiyatını belirler. 

Lütfen, konuyu karıştırıp, çarpıtmayalım...Çekinceler ve Çözüm Önerileri Asgari ücretin Asgari geçim seviyesine yükseltilmesinin köyden kentte göçü arttıracağı konusunda çekinceler vardır. Asgari ücretle şehirlerde geçinemeyen ücretliler, köylerinde çalışarak çok rahat geçinebilmektedir. 

Asgari ücret konusunda farklı bir çözüm öneriside  ‘‘bölgesel asgari ücret’’ dir. Bu öneriye göre Türkiye, gelişmiş yöreler, normal yöreler, kalkınmada öncelikli yöreler ile olağanüstü hal bölgesi' diye dört bölgeye bölünsün. Her bölge için ayrı asgari ücret belirlensin" şeklindedir.Şimdi birazda Çuvaldızı Hükümete Batıralım!!!İşsizliğin  Gerçek Sebebi Nedir ?

Aslında dikkatlerden kaçan asgari ücretle birlikte artacak olan SGK primleridir. Zira son yıllarda hükümet  politikaları sonucu SGK primleri asgari ücretin yarısına yaklaşmıştır.Türkiye'de artan İşsizliğin gerçek sebebi devletin saldığı vergilerdir.. Son yıllarda işyerleri, imalathane, fabrikalar yüksek SGK primleri, yüksek işletme maliyetleri(Elektrik,su,doğalgaz, akaryakıt) yüksek KDV oranı (18) ve Stopaj vergilerini karşılayamadıkları için küçülmüş yada kapanmıştır.İşte İşsizlik İçin Çözüm Önerimiz !!!Hükümetler, işsiz kalan, yardıma muhtaç vatandaşlarına  para vermek  yerine esnaf,kobi, işletmeci  şartlarını düzeltmeli, işsizlik fonundaki para  ile üretimi teşvik etmelidir.  İşsizlik, üreterek, çalışarak bitirilir, vergi salarak değil... 

#asgariücret #disk #türkiş T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı T.C. İletişim Başkanlığı T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar