KLASİK KORODAN HAFİF MÜZİK KONSERİ!
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Şükrü Özkeçeci

Şükrü Özkeçeci

Baki kalan bu kubbede..

KLASİK KORODAN HAFİF MÜZİK KONSERİ!

29 Mart 2019 - 14:17 - Güncelleme: 29 Mart 2019 - 16:21
  • Reklam

Önceki gün Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Sezen Aksu şarkılarından oluşan bir konser verdi.

Sezen Aksu şarkıları elbette ki kültürümüzün bir parçasıdır ve dünya durdukça da çalınıp söylenecektir.

Ancak bu şarkıların, bir klasik koronun repertuarında yer almasını tüm müzik camiası şaşkınlıkla karşıladı. Bu koroların “Klasik Türk Müziğini orijinaline sadık kalarak nesilden nesile aktarmak” gibi bir misyonu vardır.

Bu misyonunu unutup, kendisine dinleyici kitlesi oluşturabilmek kaygısıyla bugün hafif müzik konseri veren koronun, iki gün sonra caz konseri vermesi.. üç gün sonra da rap konseri vermesi kaçınılmazdır.

Hafif müzik konseri, hafif müzik korolarının ve hafif müzik sanatçılarının işidir. Halk müziği konseri, halk müziği korolarının ve halk müziği sanatçılarının işidir.

Kendi branşının haricinde bir arayışa girmek abesle iştigaldir. Ve bunun da bir devlet kurumunun eli ile yapılması asla kabul edilemez. Ya, adı “Devlet Hafif Müzik Korosu” olarak değiştirilmeli ya da herkes üstlendiği görevi yerine getirmelidir. Kendi branşında dinleyici kitlesi oluşturamayan kurumların da kapısına kilit vurulmalıdır.

Binlerce klasik eserden bir konser repertuarı oluşturamayan Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu yetkililerinden veya Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden yapılacak bu konudaki açıklamayı bir çok müziksever gibi ben de merakla bekleyeceğim.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar