Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar
Reklam
  • Reklam
  • Reklam
Mehmet Can Arvas

Mehmet Can Arvas

Temiz Toplum Hareketi

Körler Sağırlar Birbirini Ağırlar

30 Kasım 2018 - 15:33 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 17:40
  • Reklam

insanların birbirleriyle konuşması iletişim kurması düzgün cümlelerle meramını ifade edebilmesini Elbette kelimeleri cümleleri veya yeri geldiğinde deyimlere ihtiyacı vardır birbirini anlamayan insanlar ve gruplar ve teşekkürler bunun zararlarını süreç içerisinde mutlaka yaşamaktadırlar İşte bu gibi durumlar için  Körler sağırlar birbirini ağırlar şeklindedir.

Sadece bizim coğrafyamızda ait değil ifade eksikliği Ortadoğu'da hemen hemen bütün coğrafyalarda eğitim düzeyi düşük toplumlarda mutlaka benzer sorunlar yaşanmaktadır İran'da bu durumlar için  ‘’men çı guyem, tanburem çı guyest ‘’(ben ne söylüyorum, tanburam ne çalıyor ) atasözünü kullanmaktadırlar.

Zaman zaman bunların dışında kalan insanlar da mevcuttur onlar da aslında duymak istedikleri veya söylemek istedikleri herhangi bir şeyin analizini yap da ben sadece kendi bildiklerini okumak anlamında   konuşurlar Bunlar içinden söylenilen söz Sağır duymaz uydurur atasözü ile yerine oturur.

Aslında geri kalmış ülkelerin coğrafyaların kaderi tam da budur Bu iletişimsizlik o kadar sığ bir alanda kalır ki vereceğim örneği herkes bir yerlerden hatırlıyor olacaktır.

Sayın Başkan Sayın vekilim sataşma olmuştur....

 Sayin...sayin icin bu konuyu  gündeme getirmiştir Sayın başkanım sen diğer vekillere Sayın üyelere yönelik konuşma yapmamıştır size Hedef almıştır.

Sayın Başkan bizim niye Hedef aldınız

Sayın vekilim bir şey sizin kapsamamaktadır, Sayın Başkan yardımcılarına ithaf edilmiştir

yorum Sayın Başkan, Sayın vekil itiraz edecek mi

Aslında bu tür yarım saati aşkın bir süre zarfında 500 defa Sayın kelimesini 500 defa Başkan kelimesinin araya getirip de esas meseleye gelemem onun adı iletişim sorunu dur

Esas mesele ise bir cümledir O da şudur bütçede yer alan harcamalara final isimli köyümüze de bir Çeşme yapılmasını eklemek istiyorum…... Hepsi budur Ancak bu cümleyi söylemek karşılıklı olarak yüzlerce defa anlamsız ve gereksiz cümleler kurulmuş esas konuşulacak tek cümle güme gitmiştir.

Bu itibarla diyoruz ki;

insanlar birbirlerine saygı Duymalı konumlarına saygı Duymalı sorumluluk alanlarına müdahale etmemeli ve birbirlerini dinlemeli yetkileri ölçüsünde de gereğini yerine getirmelidir Bu bakımdan çok okumak çok dinlenen Çok düşünme Gerektiği zaman çok detaylı araştırma ve bilgi sahibi olmak elbette gelecek nesillerin hayatına şimdiden döşenecek temel sağlam taşlardan birisi bu iletişim problemini çözmek olacaktır.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar