TÜM ALKIŞLAR ŞEF'E Mİ?!..
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Baki Kalan Bu Kubbede

TÜM ALKIŞLAR ŞEF'E Mİ?!..

26 Kasım 2019 - 12:53

Türk Musıkisi Federasyonu (TÜMFED) geçtiğimiz günlerde, bünyesindeki amatör musıki derneği temsilcilerinin katılımıyla bir istişare toplantısı yaptı.
 
Federasyon başkanı Tahir Aydoğdu’nun nazik daveti üzerine, ilgi alanı Türk Müziği olan bir basın mensubu olarak ben de katıldım.
 
Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türk Sanat ve Türk Halk Müziği korolarının temsilcileriyle tanışmak ve bu kültüre katkı sağlamak adına harcadıkları çabayı görmek beni çok mutlu etti.
 
TÜMFED başkanı duayen sanatçı Tahir Aydoğdu ve başkan yardımcısı duayen sanatçı Kadri Şarman, üye derneklere destek konusunda federasyonun yaptığı çalışmaları ve projelerini anlattılar.
 
Dernekler de, karşılaştıkları çeşitli zorlukları dile getirdiler. Türk Müziğinin toplu icrasının ehil olmayan ellerde hızla yozlaştığını, buna engel olmak için alınması gereken önlemler konusunda fikir beyan ettiler.  
 
Toplantı sonundaki ortak kanaat şu idi; ülke genelindeki tüm amatör koroların dernekleşmeleri ve bir federasyon çatısı altında toplanmalarıyla sorunlar çok daha hızlı çözülecektir.
Ayrıca; dernekler arası bir otokontrol sağlanacağı için, kendi çıkarları uğruna toplu icra geleneğini hiçe sayanların önü alınabilecektir.
 
Önceki hafta Kadıköy Evlendirme Dairesi salonunda izlediğim bir amatör koro konseri, bu denetim ve otokontrolun hızla kurulmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha düşündürdü.
 
Şöyle ki; duyurusu “koro konseri” olarak yapılan bir programda koro, onbeş dakikalık mini bir fasıl icra etti. Çok ta başarılıydılar.
Sonrasında on solo ile, yani amatör solistler geçidiyle birinci bölüm bitti.
Aradan sonra koristler sahnede yoktu. Bir kısmı dinleyici koltuklarındaydı, bir kısmı da salonu terk etmişlerdi. 
 
Çünkü ikinci bölümün tamamında koro şefinin solo konseri vardı!..
Tabi ki usta bir sanatçıyı canlı dinlemek büyük keyif.
 
Ama, amatör ruhla Türk Müziğine katkı veren koristlerin icrası onbeş dakikayla sınırlı kalmamalıydı ve konser bitiminde de sahnede olmalıydılar. Alkışlanmayı fazlasıyla hak ediyorlardı.. ama tüm alkışı şef aldı!..  
 
Amatör koro konserlerini mümkün olduğunca takip etmeye çalışan bir müziksever olarak; koro konseri, koro konseri gibi olmalıdır diye düşünenlerdenim.
 
Yakın geçmişte yine aynı salonda izlediğim TRT sanatçısı Çiğdem Yarkın’ın çalıştırdığı koro, yaklaşık üç saate yakın okudu. Koral disiplin ve icra o kadar güzeldi ki.. tüm koristlerin akademik müzik eğitimi aldığı zannına kapıldım.
 
Bir başka TRT sanatçısı Cengizhan Sönmez’in şefliğini yaptığı amatör koronun konserini izlerken de yine aynı duyguları yaşamıştım.
Güzel icra, görsel disiplin ile birlikte çok daha güzel ve keyifli oluyor.   
 
Böylesine konserlere imza atan koroları ve şeflerini alkışlıyoruz. İlgiyle izlemeye devam edeceğiz.
 
Tüm amatör koroların da “dernekleşmelerini ve federasyon çatısı altında buluşmalarını” diliyoruz.