Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Baki Kalan Bu Kubbede

"SANATÇI"NIN AMATÖRÜ PROFESYONELİ OLMAZ

17 Şubat 2020 - 15:22

“Amatör sanatçı” diğer sanat dallarında olduğu gibi, müzik camiasında da çok duyduğumuz bir tabirdir. Özellikle de amatör solistler için kullanılır.

Birçok konuda olduğu gibi bu konuda da kavram kargaşası yaratılmasaydı olmazdı tabi ki!..

Başına “amatör” sözcüğü konulsa bile, yeterli bilgiye ve birikime sahip olmayan solistlere “sanatçı” demek, yıllarını bu uğurda harcamış olanlara yapılan çok büyük bir haksızlıktır ve sanatı basite almaktır!..

Müzik bir bilim dalıdır ve “sanatçı” ünvanı da diğer bilim dallarındaki doktor, mühendis, mimar gibi akademik ünvanların karşılığıdır. İleri aşamalarında da “profesör”ün karşılığına kadar gider.

Mesleğinden para kazansa da kazanmasa da, bir doktora “amatör doktor” veya “profesyonel doktor” denilemeyeceği gibi, bir sanatçı için de “amatör - profesyonel” sınıflandırması yapılamaz.

Yeterli müzik eğitimine sahip olmayıp, hobi olarak şarkı söyleyenlere ancak “amatör solist”, maddi gelir elde ediyorsa “profesyonel solist” denilebilir.

“Sanatçı”nın ise, ne önüne ne de arkasına hiçbir bir sıfat eklenemez.

Sanatçı “sanatçı” dır.

 

Bir başka kavram kargaşası da; her bestenin “eser” olarak nitelendirilmesindedir.   

Her ne kadar TC. kanunlarının ilgili maddelerinde tüm sanat yapıtları için “sanat eseri” tabiri kullanılsa da!.. ve her ne kadar Türk Dil Kurumunun sözlüğünde “eser” ve “yapıt” eş anlamlı ise de!.. bu iki sözcüğün halk dilindeki anlamları çok farklıdır.

Her eser birer yapıt(ürün) tır, ama her yapıta “eser” demek asla kabul edilemez.

Dinleyicinin benimsemediği, dolayısıyla da; solistlerin ve koro şeflerinin repertuarlarında yer bulamayan şarkılar ile onlarca yıldır kulaklarda ve gönüllerde yer etmiş şarkılar aynı kategoriye konulamaz.

Beste yarışmalarının bazılarında da sıkça duyarız “şu kadar eser finalde yarışacak” diye.

Henüz icra edilmemiş ve akibetinin ne olacağı belli olmayan bir şarkının eser olup olmadığına kim veya kimler karar verir ki!.. böyle bir anons yapılır?

Müziğin tüm teknik kurallarına uyularak bestelenmiş olsa da arşiv raflarında bekleyecek ise, A4 kağıdındaki nota dizinlerinden başka bir şey değildir bu şarkılar.

Elbette ki telif hakları korunmalıdır, ama eser olarak nitelendirmek hiç te adil değildir.

Bir bestekar tarafından bestelenen şarkıların bile, halk tarafından beğenilip kabul görenlerine “eser”, kabul görmeyenlerine sadece “beste” veya “şarkı” demek en doğrusudur.

 “Eser” olma özelliğine sahip bir besteyi, o tarzın dinleyicisi asla es geçmez. Yüzlercesinin arasından çekip çıkarır ve bağrına basar.

Bu yüzdendir ki; “eser”in tek belirleyicisi dinleyicidir.