KLASİK KORODAN HAFİF MÜZİK KONSERİ!
Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Konuk Yazar: Şükrü Özkeçeci

Baki Kalan Bu Kubbede

KLASİK KORODAN HAFİF MÜZİK KONSERİ!

29 Mart 2019 - 13:45

Önceki gün Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Sezen Aksu şarkılarından oluşan bir konser verdi.

Sezen Aksu şarkıları elbette ki kültürümüzün bir parçasıdır ve dünya durdukça da çalınıp söylenecektir.

Ancak bu şarkıların, bir klasik koronun repertuarında yer almasını tüm müzik camiası şaşkınlıkla karşıladı. Bu koroların “Klasik Türk Müziğini orijinaline sadık kalarak nesilden nesile aktarmak” gibi bir misyonu vardır.

Bu misyonunu unutup, kendisine dinleyici kitlesi oluşturabilmek kaygısıyla bugün hafif müzik konseri veren koronun, iki gün sonra caz konseri vermesi.. üç gün sonra da rap konseri vermesi kaçınılmazdır.

Hafif müzik konseri, hafif müzik korolarının ve hafif müzik sanatçılarının işidir. Halk müziği konseri, halk müziği korolarının ve halk müziği sanatçılarının işidir.

Kendi branşının haricinde bir arayışa girmek abesle iştigaldir. Ve bunun da bir devlet kurumunun eli ile yapılması asla kabul edilemez. Ya, adı “Devlet Hafif Müzik Korosu” olarak değiştirilmeli ya da herkes üstlendiği görevi yerine getirmelidir. Kendi branşında dinleyici kitlesi oluşturamayan kurumların da kapısına kilit vurulmalıdır.

Binlerce klasik eserden bir konser repertuarı oluşturamayan Diyarbakır Devlet Klasik Türk Müziği Korosu yetkililerinden veya Kültür Bakanlığı’nın ilgili birimlerinden yapılacak bu konudaki açıklamayı bir çok müziksever gibi ben de merakla bekleyeceğim.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Erol Eryılmaz
    5 ay önce
    Trt'nin "Akşam Sefası" programında da benzer sıkıntı var. Repertuvar Kurulu 'nun bestekarlardan istediği kıstaslarla, bugün neredeyse tek dinlenen müzik programı o*** akşam sefası programında icra ettirdiği arabesk şarkılar arasında adeta ne yaptığını bilmez duruma düşmüş gibi. Bestekarlardan hala daha klasik dediğimiz geleneksel tarzda şarkılar bekleyen bir kurum var önümüzde. Demem şu ki; birkaç repertuvar kurulu olsun. Özgün müzik, arabesk müzik, serbest müzik Vs tepertuvarları gibi. Bu şekilde müziğimizin önünün açılacağını ve gelişeceğini umuyorum. Ve o zaman Trt'nin yaptığı bu çifte standart uygulama da legal olmuş olur.