Uyku Problemi Yaşadığınızda Tarçın-Karanfil Çayını Deneyin
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

Bitkiler Şifa Kaynağı

Uyku Problemi Yaşadığınızda Tarçın-Karanfil Çayını Deneyin

16 Ocak 2020 - 22:27

Şehir hayatının karmaşası, trafikte geçen saatler, geçim telaşı gibi bir çok neden uykusuzluğa neden olabilir. Günlük yaşamın stresini, zihinsel ve bedensel yorgunluğu atmak içinde günde en az 6-8 saat arasında uyku uyumak gerekiyor. Sağlıklı bir insanın yatağa başını koyduktan sonra en fazla 5-10 dakika içinde uyuması normal olarak kabul edilir.

Günümüzde en çok yaşanılan sorunlardan biri de uykusuzluk hastalığı; uykuya dalmayı zorlaştırabileceği gibi çok erken uyanmaya ya da uykunun bölünmesine neden olabilen yaygın bir uyku bozukluğudur.

Uykusuzluk hastalığına sahip olan kişi, uyandığınızda kendini yorgun hissedebilir. Uykusuzluk sadece enerji seviyesini ve ruh halini değil kişinin sağlığını, iş performansını ve yaşam kalitesini de önemli derecede etkileyebilmektedir.

Her bitkinin  potansiyel bir şifa kaynağı olduğundan yola çıkarak,   uykusuzluk çekenler için uyku haplarına karşılık  %100 doğal bir alternatifi tarçın- karanfil çayını denemenizi tavsiye ederim.

 Birkaç çubuk tarçını, 1 – 2 su bardağı suda kaynatın, içine birkaç adet karanfil atıp çay olarak için. Tarçın- karanfil çayının içindeki tarçın, yatıştırıcı etkisi ile sizi rahatlatacak, karanfil ise  zihninizi rahatlatıp kolayca uykuya dalmanızı sağlayacak  hem de daha lezzetli ve güzel kokulu bir çay içmiş olacaksınız.

Yapılan çalışmalarda tarçın ve karanfil çayına zencefil eklenmesi durumunda, metobalizmayı hızlandırdığı ve yağ yakımının arttırdığı, tokluk hissi yaratarak kilo vermeyi yardımcı olduğuda saptanmıştır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum