Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Sağlıklı Yaşam İçin Tansiyon Neden Önemli? Yüksek Tansiyonu Önleyici Doğal Önlemler Nelerdir?

11 Şubat 2020 - 12:05 - Güncelleme: 11 Şubat 2020 - 16:36

Yaşam adına oldukça önemli bir değeri ifade eden tansiyon, kanın atardamar damar çeperlerine yaptığı basınç olarak ifade edilebilir. Tansiyon herkeste vardır ve normal değerler içerisinde olduğunda yaşamın sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.İdeal tansiyon kişiden kişiye göre değişebilir. Ortalama olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması normal kabul edilir. Gençlerde ve çocuklarda tansiyonun düşük değerleri normal kabul edilebilir.

Sağlıklı yaşama devam etmek ve hayat kalitesinin düşmemesi için tansiyon değerlerimizin dengede tutulması gerekir. Sağlıklı beslenme kültürüne uygun davranılmalıdır. Doğru beslenme alışkanlıkları edinmek ve bundan ödün vermemek sağlıklı yaşamanın temelini oluşturduğu gibi tansiyon değerlerinin de dengesinin korunmasına yardımcı olur. Örneğin obez kişilerde tansiyon rahatsızlıklarının yaşanması daha muhtemeldir.

Yüksek tansiyon hastalığı böbreklerin, kalbin ve gözlerin zarar görmesine neden olabilir. Özellikle göz damarlarına ciddi zararlar verebilir. Sadece tansiyonun yükselmesi (hipertansiyon) değil, düşmesi de (hipotansiyon) sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Ani gelişen hipotansiyon, göz kararması, yorgunluk, depresyon, bulantı, solunumun hızlanması, susama ve bayılma gibi belirtiler gösterebilir. Tansiyon düşüklüğünde bol su içmek kan hacmini arttırdığı için tansiyonu bir miktar yükseltir.Hipertansiyon, belirtileri baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, görmede bozukluk, halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma (Gece uykudan uyanıp idrar yapma), bacaklarda şişlik şeklinde olabilir. Yüksek Tansiyonu Önlemede  Beslenme ve Egsersizin ÖnemiKronik hale gelen yüksek veya düşük tansiyon rahatsızlıklarının çözümünde sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz olmazsa olmazlardandır. Egzersiz yaparak, vücut ağırlığının yüzde 5’ini kaybetmek, yüksek kan basıncını önemli derecede düşürebilir. Kilo verme, kalbimizin kanı pompalamasını kolaylaştıracak, daha iyi ve sağlıklı çalışma fonksiyonu kazandıracaktır. Sigarayı bırakmak ise başlı başına kalp sağlığınız için atacağınız en önemli adımdır.

Amerikan Kalp Birliği tarafından yayınlanan bir bilgiye göre, 3 yetişkinden 1’i yüksek kan basıncından muzdariptir. Bu da demek oluyor ki, dünya popülasyonunun en az 3’te 1’i bu durumdan etkilenmektedir.Hipertansiyon Hastaları Hangi Besinleri Tüketmeli? Hipertansiyon Hastaları Hangi Besinleri Tüketirken Dikkat Etmeli !!!

Bazı bitkiler doğru zamanda ve doğru dozda kullanıldığı taktirde hipertansiyonda, sentetik ilaçlarla birlikte daha etkili olabilecek etken maddeler içerir. Hipertansiyonu olan hastalar daha az tuz(sodyum) almalı ama bununla beraber,azla kalsiyum tüketmelidirler.

Yüksek tansiyonu önlemede  limon suyu ve maydanoz, sarımsak, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, çiğ badem, yulaf ezmesi,nar, çilek, zerdeçal, muz, kekik, Testere dişli aslan pençesi, hibuskus, ayran ve kefir oldukça faydalı besinlerdir.


Kalp damar hastaları ve yüksek tansiyonda hastaları tuzlu gıdalar, salça, turşu  tüketimine dikkat etmeli ada çayı, mate çayı, yeşil ve beyaz çayı tüketmemeli yada doktoruna danışarak kullanmalıdır.Hibuskus Çayı Kürü: Koyu kırmızı rengiyle göz kamaştıran, nar çiçeği olarak da anılan hibiskus çayı, tadından dolayı ekşi çay olarak da bilinir.  Kırmızı renginden de anlaşılacağı gibi antioksidan özelliği yüksek olan çaylardan biridir. hibiskus çayı, içindeki antosiyaninler sayesinde kolesterolü ve kan basıncını düşürür.

-2 fincan kaynamış sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı hibiskus ekleyerek 5 dakika demleyin. İştah kontrol dengenizin daha kolay sağlanabilmesi ve çayınıza lezzet katması için içerisine çubuk tarçın, tane karanfil, limon veya portakal dilimi ekleyebilirsiniz.Uyarı:Yüksek tansiyon çok önemli bir rahatsızlıktır. Doktorununuza danışıp mutlaka onun tavsiye ettiği ilaçlara devam etmelisiniz.Yüksek tansiyonun sebepleri nelerdir? Yüksek tansiyonu önleyici doğal önlemler nelerdir?Yüksek tansiyonu düşüren doğal besinler nelerdir ve nasıl kullanılmalıdır?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum