Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Prostat Büyümesini Önlemede Kabak Çekirdeğinin Faydası

22 Ocak 2020 - 11:02 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 14:46

İnsan hayatının olmazsa, olması sağlıktır. toplumların köy hayatından şehir hayatında geçmesi ve tarım ve hayvancılığın endüstrileşmesi ile sağlık sorunlarında da artışları beraberinde getirmiştir. Sağlıksız ürütilen gıda maddeler, genetiği değiştirilmiş(GDO) ürünler ve geçim şartlarının da ağırlaşması sağlığımızı olumsuz etkilemektedir. 

 Kış aylarının kronik bir rahatsızlığı da erkeklerde görülen Prostatla ilgili şikayetlerdir .Özellikle  prostata bağlı idrar yapmaya yönelik sıkıntıları olan hastalar soğuk havalarda daha sık ve daha az idrar yapabildikleri için kış aylarında şikâyetleri artar. 40 yaş üstü erkeklerde sık görülen prostatın kontrolsüz büyümesi, 50 yaşından sonra erkeklerin yüzde 30 ilâ 40’ında idrar yapmaya yönelik şikâyetlerin artması alınacak ufak tedbirlerle önlenebilir yada tedavi edilebilir. 


Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser olup kanser ölümlerinde ikinci sıradadır. Klinik çalışmalarda, 50 yaşında bir erkeğin prostat kanserine yakalanma riski %40, tanı konma olasılığı %9,5 ve bu hastalığa bağlı ölüm riski ise %2,9 olarak hesaplanmıştırİşte biz bu gün prostat büyümesini önelemeye yardımcı ve prostat kanserine karşı vücudu güçlendiren Kabak çekirdeğine değineceğiz. Kabak çekirdeği, prostat büyümesinden böbrek hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorunu karşısında etkili sonuçlar vermektedir.İçeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından oldukça faydalı bulunan kabak çekirdeği yağı, güçlü bir antioksidandır. Bol miktarda A, B ve E vitamini içeren kabak çekirdeği yağı, aynı zamanda omega-3 bitkisel kaynaklarının başında gelir. Bu önemli vitaminlerin yanı sıra selenyum, kukurbitin, çinko ve fitosteroller gibi önemli mineralleri de içerisinde barındırır. Soğuk press yöntemiyle elde edilen bitkisel yağların normal yağlara göre daha faydalı olduğu gözlenlenmiştir.Kabak çekirdeği yağının etkili olduğu sağlık sorunlarından bir diğeri ise kanserdir. Vitamin ve mineral bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahip olan kabak çekirdeği yağı, omega-6 ve omega-9 yağ asitleri, A vitaminiE vitaminiçinko ve demir gibi mineralleri barındırmaktadır. Buna bağlı olarak hücre sağlığına katkıda bulunan kabak çekirdeği yağı, kanser riskine karşı koruma sağlar. Sık rastlanılan kanser türlerinden biri olan kalın bağırsak kanseri karşısında da kabak çekirdeği yağından yararlanılabilir. Bağırsak kurdu düşürücü olarak bilinen kabak çekirdeği yağı, bağırsakta bulunan tenyaların dökülmesini sağlar.40 yaş üstü erkeklerde sık görülen prostatın kontrolsüz büyümesinin kaynağı, prostatın erkeklik hormonuna fazla yanıt vermesi olabileceği gibi, ailevi yatkınlık da olabiliyor.

Kabak Çekirdeği Yağının Diğer Faydaları


*Tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır. Ancak tansiyon ilaçları ile birlikte alınmamalıdır.

*Romatizma ilaçlarının yan etkilerini azaltır.

*İdrar akışını dengeler. Sık idrara çıkmayı önler.

*Kalp sağlığını korur ve kalp krizi riskini azaltır.

*Prostat kanserini önler.

*Güneş lekelerinin giderilmesini sağlar.

*Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

*Bağırsak kurdu tedavisinde etkili sonuçlar verir.

*Göz çevresine uygulandığı takdirde göz çevresindeki kırışıklıkları azaltır.

*Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlar.

*Kandaki kolesterol oranını düşürür.

*Kemik erimesini yavaşlatır. Erken kullanılmaya başlanması durumunda kemik erimesini önler. 

 
Yasal Uyarı: Burada yer alan konular, halkımızı bilgilendirme amacı ile kaleme alınmıştır. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçi ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

Tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sağlıklı sonuç almak için mutlaka uzman doktora başvurunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum