Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Orta Yaşlardan İtibaren Multivitamin Kullanımının Faydaları

25 Ocak 2020 - 13:09 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 20:41İnsan hayatının kalitesi arttırmak ve sağlıklı yaşamak için alınacak ufak önlemler, ileride yaşanacak pek çok sorunu ortadan kaldırabilir.

Son yıllarda bozulan çevre şartları ve endüstrileşmenin getirdiği kirlenme ile yaşam kalitesi bozulan insanoğlu, vücudunun ihtiyacı olduğu vitaminleri alamamakta buda bir çok hastalığı tetiklemektedir.İnsanoğlu ihtiyacı olan vitaminleri bitkisel gıda takviyesi ile sağlamış ve   giderek artan multivitamin kullanımı, insanların yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olmuş ve ömrün uzamasına katkıda bulunmuştur. Özellikle orta yaş üzerinde multivitamın kullanımının vitamin eksikliğinden kaynaklı bir çok hastalığında önlenmesinde pek çok katkısı vardır. Multivitamin kullanımının giderek artması  çok sayıda multivitamin ürün çeşitliliğini de arttırmıştır. Biz çocuk ve hamile bayanlarda multivitamin kullanımını tavsiye etmiyoruz burada vitamin kulanımının tek tek yapılması daha önem taşımaktadır. Özellikle orta yaş üzerindeki kişilere    içersinde Ginseng ve  koenzim Q10 bulunduran multivitamin gıda takviyesini kulanmasını önereceğiz.Ginseng, doğu Asya'nın dağlarında yetişen çok yıllık bir bitkidir. Ginseng'in botanik ismi olan "Panax", Yunanca "tam iyileşme" anlamına gelen "panacea" kelimesinden türetilmiştir. Ginsengin; hafızayı güçlendirme, beyin fonksiyonlarını düzenleme, halsizlik ve yorgunluğa karşı iyileştirici etkiye sahip olduğu bilimsel çalışmalarda kanıtlanmıştır. 

Ginseng yaşlanma karşıtıdır. Cildinizde biriken serbest radikalleri uzaklaştırarak zararlı etkilerini yok eder. Ayrıca, kolajen üretimini destekleyerek cildinizi güzelleştirir. Antioksidan özelliği sayesinde ciltteki ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olur. Parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Koenzim Q10, vücutta bulunan (özellikle de kalp, karaciğer, böbrek ve pankreas organlarında) vitamin benzeri bir bileşendir. Koenzim Q10 temel olarak hücreler içerisinde enerji üretiminde görev alır. Yapılan araştırmalar vücudun doğal koenzim Q10 üretimi yaşa ve hastalıklara bağlı olarak azaldığını göstermiştir. 40 yaş üstündeki bireylerde, şeker hastalarında, kalp yetmezliğiyaşayanlarda, kanser hastalarında ve kolesterol ilacı kullananlarda koenzim Q10 daha düşük miktarda bulunur. Koenzim Q10 yaşlanmayı durdurucu,  kalpte plak birikimi ve atar damarlarda daralmayla gelişen koroner kalp hastalığına sahip bireylerde de koenzim Q10 damarları genişletir ve böylece kalp krizi geçirme riskini azaltır ve kalbe giden damarları ve beyni  korur, hatta kanseri önleyici etkileri olduğu da saptanmıştır.  Koenzim Q10 antioksidan etkisiyle hasar oluşmasını önleyerek bunama, Alzheimer ve Parkinson hastalığının ilerlemesini yavaşlatır.

12 hafta süren kapsamlı bir çalışmada şeker hastalarında koenzim Q10 takviyesinin kan şekerini düzenlediği bulunmuştur ayrıca yağları enerjiye dönüştürür, böylece yağ hücrelerinin birikimini azaltır ve şeker hastalığının başlıca risk faktörü olan obeziteyi önler.Önemli olan bir nokta çocuk ve hamile bayanların ve kan sulandırıcı ilaç kullananlarda ilacın etkinliğini azalttığı için bu hastalar da koenzim Q10 kullanması tavsiye edilmez.

Ginseng bazı durumlarda yan etkilere neden olabilir. Bunlar baş ağrısı, sindirim ve uyku problemlerini içerir. Hamile veya emziren kadınlar, herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce sağlık uzmanına danışmalıdır. Düşük kan şekeri, yüksek tansiyon veya kalp problemleri gibi sağlık sorunları olanlar ginseng kullanmamalıdır.Yasal Uyarı: Burada yer alan konular, halkımızı bilgilendirme amacı ile kaleme alınmıştır. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçi ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

Tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sağlıklı sonuç almak için mutlaka uzman doktora başvurunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum