Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Korona Virüsle Mücadele de D Vitaminin Önemi

22 Aralık 2020 - 11:31 - Güncelleme: 22 Aralık 2020 - 20:30

D vitamini yetersizliği, ülkemizde ve dünyada en yaygın görülen vitamin eksiklikleri arasında yer alıyor. Dünyada yaklaşık bir milyar insanda D vitamini eksikliği olduğu tahmin edilirken, Türkiye’de yüzde 60-70 oranında görülen bu eksikliğin sağlığı ciddi şekilde etkilediği biliyoruz.
Bağışıklık sisteminin gücünü kaybetmesi nedeniyle vitamin eksikliği bulunan kişilerde gribal enfeksiyonların da dahil olduğu enfeksiyon hastalıklarına yakalanma ve bu hastalıkları ağır şekilde geçirme riski önemli ölçüde artıyor. 
D vitamininin diğer solunum yolu virüslerinin çoğalmasını azaltabileceğine dair de kanıtlar var. Bu, özellikle D vitamini seviyesi çok düşük olan hastalarda, viral solunum yolu enfeksiyonlarına karşı D vitamininin önleyici bir rolü olduğunu gösteren bir çok klinik veri var. 
Vatandaşlarımızı özellikle uyarmak istiyorum; D vitamini takviyesinin hastalığı geçirmemize engel olamaz ancak hastalıkla savaşırken daha güçlü olmamızı sağlar  

 

Koronavirüs salgınıyla birlikte güçlü bağışıklık sisteminin  çok önemli olduğu bir çok bilimsel çalışma ile kamuyunun bilgisine sunuldu. D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığa yakalanma riskini düşürür, yakalanılsa da daha hafif atlatılmasını sağlar. 
D vitamininin, virüslerin yıkımına yol açan bir takım maddelerin salınımını arttırmasıyla bağışıklık savunmasını güçlendirir, böylece bu virüslerin öldürülmesine yardımcı olur.
 Covid-19 virüsünün hücreye bağlandığı reseptör olan ACE2 reseptörünün, bu viral enfeksiyonun karmaşık belirtilerinin gelişmesinde koruyucu bir rol oynar. Yapılan son araştırmalara göre D vitamininin ACE2'nin yapımını arttırdığı düşünülüyor. 

D Vitaminin Faydaları Saymakla Bitmez

D vitamini kalbin sağlıklı olarak kasılıp gevşemesini düzenler, hipertansiyon gelişme riskini ve insülin direncini azaltır. Bağışıklık sistemimizde rol alarak otoimmün hastalıkların önlenmesini ve inflamasyonun azalmasını sağlar, solunum sistemimizin virüslerle savaşmasında etkilidir.

Vitamin Kullanımı Doktor Kontrolünde Yapılmalıdır

Ülkemizde halk arasında  kulaktan kulağa tedavi ve ilaç kullanımı çok yaygındır. İhmalkarlık ve zamanı bahane ederek tavsiye üzerine ilaç ve vitamin kullanmak bir çok hastalığın önlenmesini ve tedavisini geçiktirmekte, yada yan etkileri nedeniyle vücutta hasar bırakmaktadır. 

D vitamini vücutta depolanan bir vitamin olduğu için fazla alımı halinde, Hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı), Böbrek hasarı, Düzensiz kalp atışı ve kalp krizi, Pankreatit gibi bir çok önemli yan etkiye neden olur. D vitamini takviyeleri herkes için uygun değildir. Gelişigüzel değil mutlaka doktor önerisiyle D vitamini takviyesi kullanılmalı, altı ayda bir vitamin düzeyi ve kalsiyum düzeyi kontrol ettirilmelidir.

Ayrıca D vitamini takviyeleri bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. İlaç kullanan, tedavi gören insanlar D vitamini takviyeleri almadan önce bir doktora danışmalıdır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum