Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Eklem Ağrıları, Kireçlenme Şikayetinde Glukozaminin Faydaları

23 Ocak 2020 - 13:09 - Güncelleme: 25 Ocak 2020 - 14:45

Kış mevsimi ile birlikte eklem ağrıları ve kireçlenme konusunda şikayetlerde artış meydana gelir. Soğuk ve yağışlı hava, eklem ağrılarına yol açan hastalıkların asıl nedeni değildir, ama romatizmal veya kireçlenmeye bağlı eklem ağrıları soğuk ve nemli havalarda artar. Yani soğuk ve nem, hastalığa neden olmaktan ziyade ağrıyı artırır.Eklem romatizmalı hastalarda hasar oluşmuş eklemlerdeki basınç, alıcılarında da hasar olduğundan, hasta en ufak hava basıncına dahi duyarlı hale gelir.

Bu yüzden özellikle yağışlı havalarda bu hasta grubunda ağrılar artar. Soğuk hava sebebiyle kasların ve damarların kasılması sebebiyle kaslarda kasılma ve kısalma olabilmekte ve bu kaslara giden kan dolaşımının bozulduğu gözlenmektedir.Kireçlenme ise eklem yüzeyindeki kıkırdak dokunun kaybı ve hasar görmesi nedeni ile oluşan ağrılı bir hastalıktır ve ileri dönemlerde hareket kısıtlılığına neden olabilir. Kireçlenme, aslında diğer romatizmal hastalıklardan farklı olarak mekanik ve yaşa bağlı nedenlerle eklemdeki kıkırdak, kemik ve yumuşak dokulardan oluşan yapının yıpranması ve bozulmasıdır ve özellikle 50 yaş üzerindeki hastalarda fazlaca görülmektedir.Bu tip hastalıklardan doğacak şikayetlerde bitkisel gıda takviyesi olarak  glukozamin kullanılmasında yarar görmekteyiz. Glukozamin,  vücudunuzdaki kıkırdağın bir bileşeni olan bir amino şekerdir. Eklem ağrılarını rahatlatır ve  bağırsak sağlığına fayda sağlar.Glukozamin, güçlü doğal anti-inflamatuar (iltihaplanma karşıtı) ve anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliklere sahiptir. Eklem iltihabı için en iyi doğal takviyelerden biri olarak glukozamin, sıklıkla yaşa bağlı kemik ve eklem ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kronik eklem veya sindirim bozukluğu olmayan sağlıklı kişilerde bile sindirim ve bağırsak sağlığını, hareketliliğini, hareket aralığını ve genel eklem sağlığını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmaktadır.Glukozamin çoğu insanda herhangi bir yan etki veya risk olmaksızın; yaşlanma belirtileriyle savaşmak ve etraflıca yaşam kalitesini iyileştirmek için uzun süre boyunca güvenle kullanılabilir.

Yasal Uyarı: Burada yer alan konular, halkımızı bilgilendirme amacı ile kaleme alınmıştır. Tanı ve tedavinin kesinlikle bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisinde kullanılamaz. Site içeriğinin bu amaçla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçi ve kullanıcıya aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar. Bu sitedeki bilgiler her gün güncelleştirilemediğinden her bilginin ziyaretçi tarafından doktoruna danışılarak kontrol edilmesi doğru olur.

Tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sağlıklı sonuç almak için mutlaka uzman doktora başvurunuz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum