Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Coronavirusü Salgını Nedir? Belirtileri Neler? Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

31 Ocak 2020 - 09:15 - Güncelleme: 01 Şubat 2020 - 10:19

Çin’den dünyaya yayılan ve milyonlarca insanı endişeye sürükleyen Coronavirusü'nden  ölenlerin sayısı 31 Ocak itibariyle 213'e çıkmış durumda. Vaka sayısının da 10 bine yaklaştığı belirtiliyor. Dünya sağlık örgütü virüsün şu an tedavisinin olmadığını açıkladı. CORONAVIRUSÜ SALGINI NEDİR ve NERDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR?Coronavirus ilk defa 29 Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrindeki deniz ürünleri ve canlı hayvan satan bir markette çalışan 4 kişide görüldü, aynı günlerde bu marketi ziyaret eden çok sayıda kişi aynı şikayetlerle hastaneye yatırıldı. Hastalardan alınan örneklerin incelenmesi sonucunda hastalığa neden olan virüsün SARS ve MERS virüsleri ile aynı aileden olduğunu saptadılar. Geçtiğimiz 2002 yılında Çin'de ortaya çıkan  SARS salgını, bulaştığı kişilerin yüzde 9'unu ve  2012’de ilk kez Suudi Arabistan’da “Orta Doğu Solunum Sendromu” olarak bilinen MERS  salgını da yaklaşık yüzde 35'inin hayatını kaybetmesine yol açtı.


 

Coronavirusü, insan ve hayvanlarda soğuk algınlığı veya nezle olarak bilinen üst yolu enfeksiyonuna en sık neden olan virüslerden biridir.  Ölümcül sonuçları olduğu, virüsten nasıl sakınılacağının ve grip benzeri belirtilerden nasıl ayırt edileceğini bilinmemesinin  herkesi endişiye sevk ediyor.

CORONAVİRUSÜ NASIL BULAŞIYOR?, İLK BELİRTİLERİ NELER?İnsandan insana solunum yolu, öksürük, hapşırık, dokunma, el sıkma, öpüşme, sarılma, mutfak gereçlerinden ortak yeme içmeyle bulaştığını biliyoruz. Ve hasta kişiyle yakın mesafeden konuşma, bulaşmaya neden olabiliyor. Virüsün olduğu yüzeylere, cisimlere temas ettikten sonra elleri yıkamadan ağız, burun göze temas etmek de hastalığa neden oluyor. Yani Coronavirus diğerleri gibi öksürme ve hapşırma kaynaklı damlacık yoluyla bulaşıyor denilebilir.

Hastalığın  MERS ve SARS’da olduğu gibi 15 günlük bir kuluçka süresi var. Virüsün ilk belirtisi yüksek ateş olarak ortaya çıkıyor ve halsizlik de yapıyor. Daha sonra kuru öksürük ve yaklaşık bir hafta sonra da nefes darlığına yol açıyor. Her yüksek ateşli belirti Coronavirusü olmayabilir ve virüsün bulaşıp bulaşmadığının tespit edilmesi için örnek alınması ve alınan örnekler ile kan üzerinde laboratuarda çeşitli testlerin yapılması gerekir.CORONAVİRUSÜ'ne KARŞI NASIL ÖNLEM ALABİLİRİZ?Dünya sağlık örgütü, Coronavirus tedavisi için henüz etkili olabilecek bir ilaç tespit edilmediği gibi aşısı da olmadığını açıkladı. Coronavirusü salgınından korunmak veya yayılmasını önlemek için benzer şekilde bulaşan tüm solunum yolu virüslerine karşı alınacak önlemler uygulanabilir.

Başlıca  alınması gereken önlemler;


 • Eller su ve sabunla yıkanmalı veya el dezenfektanı yada alkol bazlı ıslak mendil kullanmalı.

 • Yüze, ağza, buruna yıkanmamış ellerle asla dokunmamalı.

 • Grip belirtileri olan insanlarla yakın temasta bulunmamalı.

 • Kapı kolu, telefon, klavye gibi ortak kullanılan ve sıkça dokunulan nesneleri sıkça temizlemeli ve dezenfekte etmeli.

 • Öksürük ve hapşırık sırasında ağız mendil ile kapanmalı, sonrasında mendili atıp el yıkanmalı.

 • Hastayken evden çıkmamalı ve dinlenmeli.

 • Et ve yumurta ürünleri iyice pişirilmeli 

YORUMLAR

 • 1 Yorum
 • Faruk Ozcelik
  1 yıl önce
  Hocam, Gündemde o*** ve hızla önem kazanan bu konuyu toparlayan ve bilgilendiren bir yazı yazdığınız için size teşekkür ederim. Umarım bir an önce aşı ve veya tedavisi bulunur da bu durum pandemiye sebep olmaz. Teşekkür ederim