Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Dr. Yıldırım Özer

Dr. Yıldırım Özer

#BitkilerŞifaKaynağı

Corona Virüsü Önleme de Zahter Çayının Faydaları

25 Şubat 2020 - 16:20 - Güncelleme: 25 Şubat 2020 - 22:27

Dünyayı kasıp kavuran Corona Virüsü karşı günde 1 bardak zahter çayı içerek vücudumuzun direncini arttırıp virüse karşı korunmaya yardımcı  olabiliriz.Zahter, görünüş itibariyle kekik bitkisine benzetilir ve "kara kekik" olarak anılmaktadır. Yabani bir ot çeşidi olan zahter orta ve güney Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. Ülkemizde Gaziantep yöresinde yetişen  Zahter bitkisi kokusuyla meşhur olduğu kadar faydasıyla da çok fazla bilinir. Hem çay olarak hem de kahvaltılık olarak tüketilen zahter  sağladığı faydalarla dikkat çekiyor. 
Zahter, vücut direncini arttırır ,ayrıca  bağışıklık sistemini güçlendirme özelliği ile bilinen en faydalı bir bitkidir.  Ünlü Türk hekimi İbn-i Sina  “Tıp Kanunu`” kitabında yabani kekiklerin  Antioksidan, Antimikrobiyal, kolesterol düşürücü ve karaciğer koruyucu özelliklerinden bahseder. -Mevsim geçişlerinde genellikle virüsler kuluçka dönemlerinden harekete geçer. Bu da gribal enfeksiyonlara neden olur. Bağışıklığın düşmesiyle de artan hastalıkların önüne geçmek için uzmanlar doğal ilaçlar önerir. Zahter bu bakımdan oldukça etkili bir ottur. 

 
-Mikroplara karşı güçlü bir silah olan zahter, öksürüğe karşı da oldukça etkili bir bitkidir. Kuru öksürüğü anında keserek boğazın tahribatını azaltır.  Boğazları rahatlatarak rahat bir nefes almaya yardımcı olur.

Göz sağlığında temel vitamin olan A vitamini bakımından zengin olan zahter, aynı zamanda sinüs yollarını da temizler. Göz kanallarının bakterilerle tıkanmasının önüne geçerek içeriğindeki sıvı oranını artırır. Görme kaybı yaşanmasını önler. İleri yaşlardaki göz sorunlarının da önüne geçer. - Güçlü bir antioksidan olan zahter, ayrıca kanserli hücrelerin oluşumunu da engeller. Özellikle hücrelerin mutasyona uğramasının önüne geçer. Eski çağlardan beri düzenli olarak çayı tüketilerek kanser hastalıklarına yakalanma oranını azaltmasını destekler.

 Vücutta sağlıksız beslenme ve çevresel etkilerden kaynaklı artan parazitler ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Parazitler özellikle bağırsaklara yerleşerek sindirim ve metabolizmayı alt üst eder. Ancak zahter vücuttaki parazitleri idrar yoluyla atmada etkili bir bitkidir. Zahter parazitleri idrar ile atarken rahat bir idrarın oluşmasına ortam hazırlar.  Hoş kokusu sayesinde kozmetiklerde de kullanılan zahter cilt temizliği için özellikle sabun yapımında kullanılan hammadelerden biridir.Zahter Çayı nasıl Yapılır?Zahter bitkisi kurutularak bitki çayı olarak tüketilebilir. Bir tatlı kaşığı kaynamış suya ekleyip 5 dakika bekletin. Daha sonra süzerek bir bardağa boşaltın. İsteğe bağlı içerisine bal ya da limon ekleyin. Günde bir bardak tüketebilirsiniz.
 

NOT: Çok güçlü bir antioksidan etkisi olduğundan ve yan etkileri de olabileceğinden , özellikle kronik hastaların ve hamilelerin tüketmeden önce uzman bir doktora başvurması gerekmektedir

YORUMLAR

  • 0 Yorum