Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

YAŞ Kararları Açıklandı! İşte Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı...

Yüksek Askeri Şura bugün toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan toplantıda TSK'da emekli olacak isimler ve terfi edecek komutanlar görüşüldü. Açıklama yapılması bekleniyor.

YAŞ Kararları Açıklandı! İşte Yeni Kara Kuvvetleri Komutanı...
04 Ağustos 2021 - 16:07 - Güncelleme: 04 Ağustos 2021 - 16:16
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplandı. Şura toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katıldı.

Şura toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Şura üyeleri, her yıl olduğu gibi Anıtkabir'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri'ne şu satırları yazdı:

"Aziz Atatürk,

YAŞ üyeleri olarak 2021 yılı toplantısı vesilesiyle bir kez daha huzurundayız.
Türkiye Cumhuriyeti'ni işaret ettiğin gibi muassır medeniyetler seviyesine çıkarmak için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Koronavirüs salgınına rağmen Türkiye ekonomiden savunmaya, üretimden sağlığa kadar pek çok alanda önemli başarılara imza atmaktadır.

Bu süreçte, TSK yurt içinde ve yurt dışında icra ettiği başarılarla operasyonlarına milletimize güven aşılamak suretiyle devam ediyor.

"Ruhun şad olsun"

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıda, albayların terfileri, görev sürelerinin uzatılması veya emekliye ayırma işlemlerinin yanı sıra generallerin terfi ve atama dosyaları da ele alındı. Şura'da alınan kararlar Erdoğan'ın onayının ardından uygulamaya konulacak.

TOPLANTI SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki basına kapalı toplantı yaklaşık 2 saat sürdü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KARARLARI ONADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yüksek Askeri Şura kararlarını onadı.


KALIN'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın YAŞ kararlarını şöyle açıkladı:

"Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar emekliye sevk edilirken, 1. Ordu Komutanı Musa Avsever Kara Kuvvetleri Komutanı olarak atanmıştır.

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbalın görev süresi YAŞ kararıyla 1 yıl uzatıldı. 44 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 320 albayın görev süreleri ise 2 yıl süreyle uzatılmıştır.

Bir general yaş haddi nedeniyle 1 Eylül 2021 tarihinden, 29 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustostan itibaren geçerli olmak üzere emekliliğe sevk edilmiştir

240 olan general ve amiral sayısı 266 olacaktır. Emekliye ayrılacak olan general, amiral ve albaylara teşekkür ederiz."

MUSA AVSEVER KİMDİR?

Org. Musa Avsever, Konya'nın Halkapınar ilçesine bağlı Nernek köyünde doğdu. 2003'te tuğgeneral, 2007'de tümgeneral, 2012'de korgeneral rütbesine terfi etti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 28 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Yüksek Askerî Şûra toplantısında orgeneralliğe terfi eden Org. Avsever ve 1. Ordu Komutanlığına getirilmişti.

KAYNAK:AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum