Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Üç büyük sağlık örgütü "Pandemi Mücadelesinin Gerçekleri"ni anlattı

18 Ağustos 2021 - 16:29

Üç önemli sağlık örgütünün temsilcileri Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde basın açıklaması yaptı. Covid-19 sürecinde Türkiye’nin başarısız olduğu yönündeki eleştirilere tepki gösteren sağlıkçılar, “Süreci başarılı yürüten ülkeler sıralamasında önlerde yer aldık. Tükenmedik, mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

2019 yılının sonunda Çin’in Vuhan kentinde baş gösteren ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 ile mücadele devam ediyor. Ülkemizde de sürecin başından beri salgınla mücadele anlamında birçok adım atıldı. Bazı sağlık örgütleri ise Türkiye’nin Pandemi sürecini doğru yönetemediği, başarısız olduğu yönünde açıklamalar yaparak, “Yönetemiyorsunuz! Ölüyoruz, Tükeniyoruz” gibi söylemlerde bulundu. Bugün, Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası, Hekim Hakları Derneği ve Cumhuriyetçi Hekimler Grubu temsilcileri Okmeydanı’nda bulunan Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi önünde bir araya gelerek bu söylemleri eleştirdi ve Türkiye’nin süreci başarılı yürüten ülkeler sıralamasında önlerde yer aldığını belirtti. “Tükenmedik, mücadeleye devam edeceğiz” diyen temsilciler, insanları korkutarak süreci akamete uğratanların etkisiz kılınması gerektiğini vurguladı.

“Tükenmedik, mücadeleye devam edeceğiz”

Bazı meslek örgütlerinin söylemlerinin aksine mücadeleye yılmadan devam edeceklerini ifade eden Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya ise, “Her ülkede yapılan mücadelede artı ve eksiler vardır. Ama ülkemizde bu mücadelenin son zamanlarda hep negatifleriyle ortaya konulduğunu ve sağlıkçıların verdiği bu özverili çalışmanın, fedakarlığın göz ardı edildiğini gördük. Hepimizin sorunları var, sağlıkçıların da sorunları var ama bu mücadele sağlık çalışanlarının fedakarlığı ile yürütüldü ve yürütülmektedir. Bunu göz ardı etmemek için bu bildiriyi oluşturduk. Maalesef kendi meslek örgütlerimizin, bildiride de gördüğünüz tükenmişlik ya da yok olmuşluk gibi bir dayanakla verilen mücadeleye gölge düşürdüklerini söylüyoruz. Biz hiçbir zaman tükenmedik ve tükenmeyeceğiz. Mücadeleye halk için, devlet için devam edeceğiz” dedi.