Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Bugün
Reklam
Reklam

Mali Hava Kuvvetleri Bayraktar TB 2 alan 6. Batı Afrika Ülkesi Oldu

Batı Afrika Ülkeleri Bayraktar TB-2 satın almak için sıraya girdi. Türkiye'nin gurur kaynağı iki  adet Bayraktar TB-2 insansız hava aracı Mali Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

22 Aralık 2022 - 17:24
Güncelleme: 25 Aralık 2022 - 16:20

Baykar yapımı  iki  adet Bayraktar TB-2 insansız hava aracı Mali Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Mali, Nijer, Burkina Faso, Togo ve Nijerya'dan sonra Bayraktar TB 2 insansız hava araçlarını satın alan altıncı Batı Afrika  ülkesi oldu.

Bayraktar TB-2'leri diğer afrika Fas, Somali, Etyopya, Cibuti'nin de faal olarak kullandığı biliniyor.

Bu güne kadar 400 adet üstünde üretilen Bayraktar TB 2 insansız hava araçları tanınması   Türkiye'nin özellikle PKK ve YPG'ye karşı gerçekleştirdiği terör karşıtı operasyonlar ile oldu. 

TB2 hava araçları 2016'daki Fırat Kalkanı Harekâtı'nda, 2018'deki Zeytin Dalı Harekâtı'nda, 2019'daki Barış Pınarı Harekâtı'nda ve 2020'deki Bahar Kalkanı Harekâtı'nda aktif olarak kullanıldı. Sadece Zeytin Dalı Harekâtı'nda TB2 SİHA'lar yardımıyla etkisiz hale getirilen terörist sayısı 449 oldu.

TB2 hava araçlarının 2019-2020 yıllarında yaşanan  Libya iç savaşında isyancı Hafter güçlerinin ilerleyişinin durdurması ve  savaşın seyrinin Ulusal Mutabakat Hükümeti kuvvetleri  lehine çevirmesi dünya'da çok ses getirdi.

2020 Dağlık Karabağ Savaşı sırasında Bayraktar TB2'ler Azerbeycan ordusu tarafından  Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'ne karşı büyük bir başarı ile kullanıldı.  Bayraktar TB2'ler vurulan   772 düşman hedefinden 535'ini vurarak Ermenistan'a 1 milyar dolar'dan fazla zarar verdi.

Bayraktar TB2'ler en son Ukrayna-Rus savaşında kullanıldı. Ukrayna hava kuvvetleri 50'den fazla TB 2 ile Rus saldırılarını durdurdu ve savaşın seyri Ukrayna lehine döndü.

Ukrayna'da    'Bayraktar' isimli bir şarkı yapılması, şarkının trend olması ile dünya'da Bayraktar TB2'ler  gündem oldu.