Türkiye’ye Geri Dön!
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Türkiye'ye Geri Dön!

Türkiye kendi evlatlarına sahip çıkıyor. Tersine beyin göçünü hızlandırma programında, Türkiye'ye gelecek araştırmacılara 1 milyon TL'lik başlangıç ödeneği ve aylık 24 bin TL burs var.

14 Kasım 2018 - 05:44 - Güncelleme: 14 Kasım 2018 - 07:58
Reklam

Türkiye'den beyin göçünü tersine çevirmek amacıyla TÜBİTAK bünyesinde sürdürülen 'Yurda Dönüş Araştırma Burs Programı', 'Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı'na dönüştürüldü.

Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği’nin (SAHA İstanbul) düzenlediği SAHA EXPO 2018'e katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın programla ilgili verdiği ayrıntılar, Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü'nün haberinde yer aldı.

Buna göre; araştırmacı başlangıç paketi genç araştırmacılar için 500 bin TL, deneyimli araştırmacılar için 1 milyon TL olacak. Bu paralar araştırmacının kendisine değil, araştırmacıya evsahipliği yapan kuruma aktarılacak. Ayrıca bu kuruma 720 bin TL'ye kadar araştırma desteği verilebilecek. Bunların yanında ayda 3 bin 750 TL yönetim ve idari maliyetler ödeneği aktarılacak.

Araştırmacıların aylık yaşam giderlerine yönelik burs, genç araştırmacılar için 20, deneyimlile riçin 24 bin TL olacak. Burslar araştırmacının kendisine verilecek.  Destekler eş ve çocukları da kapsayacak. Aile yaşam gideri bursu olarak 2 bin 250 TL alacak araştırmacıların eş ve çocukları için sigorta ve yol destekleri de sağlanacak. 

Ayrıca, Türkiye'ye gelen araştırmacıların kendi ekiplerini kurabilmeleri için her türlü kolaylık sağlanacak ve ekibe giren doktoro öğrencierine aylık 4 bin 500 TL burs verilecek. Her ekip için burs verilecek öğrenci sayısı 5 ile sınırlı olacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meraklı gözlerle çatı yangınını izlediler
Meraklı gözlerle çatı yangınını izlediler
Bursaspor'un Vakıfköy tesisleri yenilendi
Bursaspor'un Vakıfköy tesisleri yenilendi