Türkiye’den Ulusal Mutabakat Hükümetine Destek
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Türkiye'den Ulusal Mutabakat Hükümetine Destek

#Türkiye, Ulusal Mutabakat Hükümetine destek olarak , Haftar güçlerine karşı kullanılmak üzere, çok sayıda Kirpi gönderdi.

19 Mayıs 2019 - 14:55 - Güncelleme: 19 Mayıs 2019 - 18:51
Reklam

20 yıldır ABD’de yaşayan darbeci tümgeneral Haftar’a bağlı silahlı güçlere karşı kullanılmak üzere Türkiye’den gönderilen çok sayıda Kirpi zırhlı araç Libya’nın başkenti Trablus’a ulaştı. Yaklaşık bir ay önce Başkan Recep Tayyip  Erdoğan’ın Libya Ulusal Mutabakat Hükümetini destekleyeceklerini söyledi.

Samsun limanından yola çıkan İzmir'e uğrayan AMAZON GIURGIULESTI gemisi ile  çok sayıda Kirpi II zırhlı araç Libya’nın Trablus limanına ulaştı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’nin facebook hesabından yapılan açıklamada, “Trablus’un savunması için birliklerimizi, zırhlı araçlar, mühimmat ve kaliteli silahlarla güçlendirip cesaretlendiriyoruz” dendi.

Mayıs ayı başında, Libya Ulusal Birlik Hükümeti sözcüsü, Trablus’a karşı girişilecek bir saldırıyı durdurmak amacıyla, askeri ve sivil yardımların da içinde bulunduğu konularda ‘Müttefik Türkiye ile görüşmeler yürütüldüğünü’ açıklamıştı.

General Hafter’e bağlı birlikler, nisan başında Trablus’a karşı saldırıya geçmiş, BM verilerine göre bu saldırı yüzünden 75 bin kişi evini terk etmek zorunda kalmış, 126 sivil ise yaşamını yitirmişti.

2014’ten beri bölgedeki ‘vekalet savaşları’nın yeni çatışma alanı haline gelen Libya’da Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan Hafter’i , Türkiye ve Katar Ulusal Birlik Hükümeti’ni destekliyor.

Kaynak:Aktif Haber

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ortak yayınla ilgili Yıldırım, "Yetersizdi" İmamoğlu, "Millet keyfini yaşadı" dedi
Ortak yayınla ilgili Yıldırım, "Yetersizdi" İmamoğlu,...
Mardin Jandarmaya İhbarlı kutlama
Mardin Jandarmaya İhbarlı kutlama