Türkiye’den Lübnan’a yardım
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Türkiye'den Lübnan'a yardım

Türkiye, Lübnan'a uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiğini belirterek, 'Beyrut'ta sahra hastanesi kuracağız, tıbbi malzeme gönderilmektedir' dedi.

Türkiye'den Lübnan'a yardım

Türkiye, Lübnan'a uçakla tıbbi yardım malzemesi gönderiyor. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimat verdiğini belirterek, 'Beyrut'ta sahra hastanesi kuracağız, tıbbi malzeme gönderilmektedir' dedi.

Türkiye'den Lübnan'a yardım
05 Ağustos 2020 - 16:50

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Lübnan'da dün yaşanan patlamanın ardından Türkiye'nin Lübnan halkının acil ihtiyaçlarının giderilmesi için çalışmalar başlattığını bildirdi.

Aksoy, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamanın ardından Türkiye'nin Lübnan'a yapacağı yardımlara ilişkin soruya yazılı yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla çalışmaların başladığını vurgulayan Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık Bakanlığı, AFAD ve Kızılay aracılığıyla bölgeye arama kurtarma ekibi ve acil sağlık personeli sevk edilmekte, Sahra Hastanesi kurulumu planlanmakta, ayrıca ilaç ve tıbbi malzeme dahil acil insani yardım malzemesi gönderilmektedir.

Bu zor günleri, dayanışma ve iş birliği içinde bir an evvel atlatması temennisiyle dost ve kardeş Lübnan’a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz."

Öte yandan Lübnan'ın başkenti Beyrut'un liman bölgesinde bulunan bir depoda dün akşam meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ülkelerden yardım yağdı. Büyük yıkıma yol açan en az 100 kişinin öldüğü facia uluslararası topluma sarstı. Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün, Rusya, Irak ve Fransa gibi ülkelerden Lübnan’a yardım gelmeye başladı.

KATAR, ÜRDÜN VE RUSYA'DAN SAHRA HASTANELERİ

Patlamanın ardından Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ile telefonda görüştü. Görüşmede Katar Emiri ülkesinin Lübnan'a desteğini vurgulayarak her türlü yardımda bulunmaya hazır olduklarını belirtti. Al Thani sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Lübnan’a baş sağlığı dileyerek ülkeye 2 sahra hastanesinin gönderileceğini duyurdu.

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan’a sahra hastanesi gönderme talimatı verdi. Yarın Beyrut'a ulaşacak sahra hastanesinin 48 yatak, 10 yoğun bakım ünitesi, 2 ameliyathane ve radyoloji laboratuvarına sahip olduğu belirtildi. Lübnan’a ayrıca sahra hastanesiyle birlikte 160 sağlık personelinin de gönderileceği kaydedildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Lübnan Devlet Başkanı Michel Avn’ın telefon görüşmesinin ardından Rusya Acil Durumlar Bakanlığı ve Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından ortak yardım çalışması başlatıldı. Yapılan resmi açıklamaya göre Rusya tarafından Beyrut’ta sahra hastanesi kurulacak ve ülkeye Rus doktorlar gönderilecek. Rusya’dan ayrıca insani yardım malzemesi de gönderileceği kaydedildi.

BAE'DEN LÜBNAN'A TIBBİ YARDIM UÇAĞI

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed Al Nahyan, BAE'nin bu zor koşullarda Lübnan halkının yanında durduğunu söyledi. El Nahyan sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, "Bu zor koşullarda kardeş Lübnan halkının yanındayız ve onlarla dayanışma içerisindeyiz" ifadesini kullandı.

BAE yetkililerinden yapılan açıklamada, Lübnan’a tıbbi malzemelerin bulunduğu yardım uçağının gönderileceği belirtildi. Tıbbı yardım malzemelerinin Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile bugün Dubai’den Beyrut’a uçacağı bildirildi.

Öte yandan, Beyrut’taki patlamadan sonra Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki dünyanın en yüksek gökdeleni olma özelliği taşıyan Burc Halife, Lübnan bayrağının renkleriyle ışıklandırıldı.

FRANSA'DAN 2 YARDIM UÇAĞI GÖNDERİLECEK

Patlamadan birkaç saat sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Lübnan'a birkaç ton tıbbi malzeme gönderileceğini açıklayarak hastaneleri güçlendirmek için acil müdahale ekiplerinin de en kısa zamanda ülkeye ulaşacağını söyledi. Fransa’dan Lübnan'a 2 uçakla 55 sağlık görevlisi, 15 ton tıbbı cihaz ve 6 ton tıbbı malzeme gönderilecek. Uçaklar öğleden sonra Paris-Charles de Gaulle Havaalanı’ndan Beyrut'a ulaşacak.

IRAK'TAN LÜBNAN'A YARDIM UÇAĞI

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab ile telefon görüşmesi yapan Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, başsağlığı dileğinde bulunarak Irak halkının Lübnan’ın yanında olduğunu söyledi. Irak Başbakanı el-Kazımi, Lübnan Başbakanı Diyab’a ülkesinin bu zor günlerde Lübnan’ı yalnız bırakmayacağını belirtti. Başbakan el-Kazımi, acil tıbbi malzeme taşıyan bir yardım uçağını gönderme kararı aldıklarını da aktardı.

KAYNAK:AA/İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bakan Albayrak açıkladı! Türkiye 2. sırayı elde etti
Bakan Albayrak açıkladı! Türkiye 2. sırayı elde etti
Vaka sayısının arttığı köyde iş yerleri ve cami kapatıldı
Vaka sayısının arttığı köyde iş yerleri ve cami kapatıldı