’Sürekli Görüşüyoruz’ Deyip Dünyaya...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

'Sürekli Görüşüyoruz' Deyip Dünyaya İlan Etti: 'Türkiye'den Gelecekler!'

Rusya lideri Vladimir Putin, yıllık basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Rus lider Libya konusunda da açıklamalarda bulundu ve "Libya konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli konuşuyoruz. Önümüzdeki günlerde Türkiye'den delegasyon gelecek" diye konuştu.

'Sürekli Görüşüyoruz' Deyip Dünyaya İlan Etti: 'Türkiye'den Gelecekler!'

Rusya lideri Vladimir Putin, yıllık basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi. Rus lider Libya konusunda da açıklamalarda bulundu ve "Libya konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sürekli konuşuyoruz. Önümüzdeki günlerde Türkiye'den delegasyon gelecek" diye konuştu.

'Sürekli Görüşüyoruz' Deyip Dünyaya İlan Etti: 'Türkiye'den Gelecekler!'
19 Aralık 2019 - 17:39

Geleneksel yıl sonu basın toplantısında gazetecilerin karşısına çıkan Rusya lideri Vladimir Putin, akredite olan 1895 medya mensubunun sorularını canlı yayında yanıtlıyor.

Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Temsilciler Meclisi'nde azledilmesi ve dosyanın Senato'ya taşınmasını değerlendirdi.

Senato'nun Trump'ı görevden alacağını sanmadığını belirten Rus lidere göre, Trump'ın azil süreci tamamen yapay gerekçelere dayanıyor: " Tüm bu süreç, seçimi kaybeden Demokratların giriştiği iç kavganın neticesi.
Trump'ı ilk başta Rusya’yla işbirliği yapmakla suçlamışlardı, şimdi de Ukrayna'ya baskı yapmakla itham ediyorlar. ABD Temsilciler Meclisi'nin görevden azlini onaylamış olmasının Trump’ın başkanlığının sonu olduğundan emin değilim."

Rusya lideri Putin, ABD ile yeni bir nükleer silahsızlanma anlaşması yapmak için hazır olduklarını da ilan etti: "Eğer anlaşmayı yarın postayla bize gönderirlerse, biz bunu imzalayıp Washington'a göndermeye hazırız.
Eğer onlar hazırsa, başkan da dahil ilgili yönetici imzasını atsın ve göndersin. Ancak henüz tekliflerimizin hiçbirine yanıt gelmedi ve eğer START-3 olmazsa, dünyada silahlanma yarışını dizginleyen hiçbir şey kalmaz."
Ukrayna'nın doğusunda Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde Rus güçleri olmadığını savunan Putin, şu açıklamayı yaptı: "Bana sürekli Donbass'taki milislerin ellerinde nasıl tank olabiliyor, bu tanklar nereden geliyor?’ diye soruyorlar.
Bunlar onların yerli tankları, yabancı ülkelerden gelen tanklar değil. Ayrıca bölgede Avrupa'dan gelmiş, gönüllü olarak savaşan kişiler var."
Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'nin karakterinin sorulması üzerine, Putin "Mevkidaşlarımın özelliklerini nasıl bulduğumu betimlemeyi doğru bulmuyorum. Artık görevlerinde olmayan siyasetçilerin karakterlerine ilişkin dahi yorum yapmam. Zira herkesin artıları ve eksileri var" yanıtını verdi.
Putin, Rusya'nın dört yıl boyunca düzenlenecek olan tüm büyük spor organizasyonlarından men edilmesine karşın ise, "Bireysel cezalandırma yerine Rus sporcuların kolektif olarak cezalandırılması adil bir karar değil. Rus sporcuların ezici çoğunluğu ‘temizken’ böyle bir karar alınmış olası siyasidir" ifadesini kullandı.
Rusya lideri, basın toplantısının başında '15 yıldır Kamçatka'dan soru almadınız' yazılı pankart tutan bir gazetecinin sorusunu da yanıtladı.
Kamçatka'ya uçak biletlerinin pahalı olmasından yakınan gazeteci, yeni bir fiyat politikasının planlar arasında olup olmadığını sordu. Devamında ise, pahalı biletlerin Putin'in Pasifik'te bir ada olan Kamçatka'yı bir süredir ziyaret etmemesindeki etkisini merak etti.

Rusya Devlet Başkanı, "Kamçatka'ya gelmeyişimin sebebi uçak biletlerinin pahalılığıyla ilişkili değil. Zira biliyorsunuz ki ben ayrıcalıklı yolcu kategorisinde yer alıyorum. Bunu unutmamanızı rica ederim" dedi.
Putin, "Libya’dakinin hassas bir sorun olduğunu biliyoruz. Libya’da karşı karşıya olan taraflarla çeşitli ülkelerin ilişki içinde olduğunu, söz konusu ilişkilerin seviyesinin de çeşitlilik gösterdiğinin bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.Libya’da olanları Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de ele aldıklarını ve almaya devam edeceklerini kaydeden Putin, yakında Moskova’ya Türkiye’den temsilcileri içeren bir heyetin geleceğini, bu heyetin Rusya’daki temasları esnasında Libya’da olanların da ele alınacağını belirtti.
Rusya lideri şöyle devam etti: "Umuyorum ki Libya, Libya halkı tarafından kabul edilecek çözümler bulabiliriz.

BM’nin Libya Özel Temsilcisi Gassan Salame ile nihali bir çözüm buluruz. Bize göre Libya’da öyle bir çözüm bulunmalı ki çatışan taraflar arasındaki askeri eylemleri durdurabilsin ve ülkenin nasıl ve nasıl yetkiler çerçevesinde yönetileceği konusunda bir anlaşmaya varılabilsin."
Rus lider Putin, 15. kez yıl sonu basın toplantısı düzenledi. Toplantıların en uzunu, 4 saat 40 dakikalık süresiyle 2008'de gerçekleşmişti. Geçen yılki medya buluşması ise 3 saat 43 dakikanın ardından sonlanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Beslenme "
Üniversite Tercihlerinde Sağlık Bölümleri İlk Sırada
Üniversite Tercihlerinde Sağlık Bölümleri İlk Sırada