Koronavirüsü Bahane Edip Vatandaşın...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Koronavirüsü Bahane Edip Vatandaşın Mutfaktaki Tenceresine Göz Diktiler

Koronavirüs krizini bahane eden fırsatçılar gıda sektöründe de sınır tanımıyor. Tarlada 3 TL olan biber marketlerde 15 TL'den satışa sunuluyor.

Koronavirüsü Bahane Edip Vatandaşın Mutfaktaki Tenceresine Göz Diktiler

Koronavirüs krizini bahane eden fırsatçılar gıda sektöründe de sınır tanımıyor. Tarlada 3 TL olan biber marketlerde 15 TL'den satışa sunuluyor.

Koronavirüsü Bahane Edip Vatandaşın Mutfaktaki Tenceresine Göz Diktiler
01 Nisan 2020 - 13:19

Yeni tip koronavirüs Covid-19'un ülkemizde de yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok alanda fırsatçılar türedi. Sahte maske, dezenfektan, kolonya üreterek halkın sağlığını hiçe sayan ve stokçuluk yapan tedarikçilerden sonra şimdi de fırsatçılar vatandaşın mutfaktaki tenceresine göz dikti. 

Krizin başladığı ilk andan beri Ticaret Bakanlığının mücadele ettiği koronavirüs fırsatçıları üreticiden 3 TL'ye çıkan biberi markette vatandaşa fahiş fiyatlardan satıyor. Üreticiden 35 kuruşa gelen lahana marketlerde 2 TL'den satışa sunuluyor.

Mart ayındaki market ve tarladaki fiyatların farkını açıklayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) genel Başkanı Şemsi Bayraktar da tarımsal ürünlerin üretici fiyatlarında büyük düşüş olmasına karşın bunun tüketici fiyatlarına yansımadığını belirtti.

Bayraktar, "Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında halkın önlem amacıyla sokağa çıkmaması, talepte daralmaya ve buna bağlı olarak üretici fiyatlarında düşüşe neden olduğunu ve üretici ile tüketici arasındaki makasın bir türlü kapanmadığını söyledi.

Bayraktar konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: 

"Pazarlamadaki sorunlar nedeniyle üreticilerin düşük fiyata ürün satarken, tüketiciler daha pahalıya ürün tüketmek zorunda kalıyor.Halkın mağdur edilmemesi için bütün kesimlerin sağduyulu davranması ve spekülatörlere fırsat verilmemesi gerekiyor. Mart ayında markette 23, üreticide 7 üründe fiyat artışı, markette 16, üreticide 17 üründe fiyat düşüşü olurken, markette 3, üreticide 10 üründe fiyat değişmedi. Fiyatı en fazla artan ürün markette limon, üreticide kuru soğan, fiyatı en fazla düşen ürün ise markette yeşil soğan, üreticide patlıcan oldu." bilgisini verdi.

"Üreticide 35 kuruş olan lahana markette 2 TL"

"Üreticideki bu düşüşe rağmen halkımız ucuza gıda tüketemiyor. Üreticide 35 kuruş olan lahana, markette 2 liraya satılıyor. Aradaki fark 5,7 kata ulaşıyor. Üretici fiyatlarında büyük bir düşüş var ancak bu tüketici fiyatlarına düşüş olarak yansımıyor. Spekülatif faaliyetler devam ederse çiftçimiz üretemez, halkımız gıdaya ulaşamaz."  

"Halkın sokağa çıkmaması fiyatları etkiledi"

Kovid-19 ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin tarım fiyatları üzerinde etkili olduğuna da değinen Bayraktar; 

"Domates, biber, salatalık, patlıcan, portakal, mandalina gibi önemli ihraç ürünlerimizde karantina tedbirleri kapsamında ihracatın yavaşlaması ve nakliye için tır şoförlerinin ülke dışına gitmek istememesine bağlı olarak şoför sıkıntısı yaşanması fiyatları düşürdü. Yeşil soğan, havuç, karnabahar, lahana, ıspanak, maydanoz ve marulda, semt pazarları kurulmasına karşın, Kovid-19 tedbirleri kapsamında halkın önlem amacıyla sokağa çıkmaması, talepte daralmaya ve buna bağlı olarak üretici fiyatlarında düşüşe neden oldu. Fiyat artışı görülen ürünlerden patates ve kuru soğanda Kovid-19 salgını ülkemizde etkili olmadan önce ihraç edilen ürün miktarındaki artış ve akabinde yaşanan talep artışı fiyatların yükselmesine yol açtı. Karantina tedbirleri kapsamında sosyal mesafenin korunması amacıyla işçi sevkiyatlarının azar azar yapılmasının maliyeti yükseltmesi de fiyatların artmasında etkili olmuştur. Limonda ise rekoltenin düşük olmasının yanı sıra depodaki ürünün azar azar piyasaya arz edilmesi fiyatlara yansıdı" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Rusya'daki Türk hasta yurda getirildi
Rusya'daki Türk hasta yurda getirildi
Koronavirüse karşı yeni önlem... 4 saatte öldürüyor
Koronavirüse karşı yeni önlem... 4 saatte öldürüyor