Kiracılar Ve Ev Sahipleri Dikkat! Sistem Değişiyor
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Kiracılar Ve Ev Sahipleri Dikkat! Sistem Değişiyor

Yeni Ekonomi Programı'nda yer alan tedbir maddesi ile kira zammı üst sınırı ÜFE ile değil, TÜFE ile belirlenecek. Yani ev sahipleri artık zamları üretici fiyatından değil, tüketici fiyatından yapabilecek

20 Eylül 2018 - 16:39
Reklam

Yeni Ekonomi Program'ın 'Enflasyon' bölümünün 'Politika ve Tedbirler' başlığı altında, "Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir" maddesi yer alıyor.

Dünya'nın aktardığı habere göre, normal şartlarda 12 aylık ortalama Yurt İçi Üretici Fiyatı (Yİ-ÜFE) artış oranı ile belirlenen kira zammı üst rakamı yeni düzenleme yapılması ile birlikte TÜFE ile belirlenecek.

NE ANLAMA GELİYOR?

Ağustos ayında 12 aylık ÜFE gerçekleşmesi yüzde 18.78, TÜFE gerçekleşmesi ise yüzde 12.61 olarak kaydedilmişti. Bu da oturduğu ev için 1000 lira kira ödeyen tüketicinin, zam zamanının ağustosa denk gelmesi durumunda eylülde 188 lira zamlı ödeme yapacağı anlamına geliyor. Şayet TÜFE oranından zam yapılsaydı bu rakam 126 lira olacaktı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Aşir KUŞSAN
    8 ay önce
    Her şekilde kiracıya girecek demektir yani Allah kiracıya yardım eylesin inşallah
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bingöllüler iftarda buluştu
Bingöllüler iftarda buluştu
Darende İlçe Emniyet Personeli iftarda bir araya geldi
Darende İlçe Emniyet Personeli iftarda bir araya geldi