• Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

"Karahallı Üretim Köyü" Projesi İmzalandı

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Karahallı Üretim Köyü” projesi, 91,25 puanla birinci seçilerek , onaylandı.

"Karahallı Üretim Köyü" Projesi İmzalandı

Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Karahallı Üretim Köyü” projesi, 91,25 puanla birinci seçilerek , onaylandı.

26 Eylül 2020 - 09:56
Reklam
Reklam

Köyden kentte göçün durdurulması, köylü kadınların istihdam edilmesi amacı ile yurt genelinde başlatılan seferberlik filiz vermeye başladı. Gazeteniz HaberMarmara'nın desteklediği, projeler dunduğu,  köyden kente göçün durdurulmasını amaçlayan çeşitli projeler birer birer devlet kurumları tarafından hayata geçiriliyor.

Karahallı kaymakamlığı tarafından ilçedeki göçün durdurulması,  kadın istihdamının artırılmasına yönelik geliştirilen ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Karahallı Üretim Köyü” projesi, 91,25 puanla birinci seçilerek , onaylandı.

Karahallı Kaymakamı Ahmet  Gülderen ile Zafer Kalkınma Ajansı yetkilileri tarafından karşılıklı olarak proje imza edilen protokol ile Karahallı ilçesine  yaklaşık  1 milyon  250 bin tl devlet desteği verilecek.   “Karahallı Üretim Köyü” projesi ile 4 adet üretim atölyesi kurulacak. Bu atölyeler ise ilçe de atıl durumda olan eski askerlik şubesi binası ile eski erkek öğrenci yurdu binasında kısmi tadilat yapılarak hizmete alınacak. Kurulacak 4 atölyenin, Karahallı Bezinden Ekolojik Ürün Üretim Atölyesi, Ahşap Oyuncak Üretim Atölyesi,Yöresel Ürünler Üretim Atölyesi, Ekolojik Ham Kağıt Atölyesi olması planlanıyor.

Devlet desteği ile alınacak makine ve ekipmanlar bu binalarda kurulacak ve üretim buralarda gerçekleştirilecek.
“Karahallı Üretim Köyü” projesinde İlk aşamada 32 kadının istihdamı öngörülmekte ise de zamanla bu sayının 150’ye ulaşması planlanmakta.

Proje kapsamında öncelikle kadın, engelli, genç, işsiz ve covid 19 dan olumsuz etkilenen vatandaşların istihdamının sağlanması planlansa da, kendini geliştirmek isteyen, yeni bir meslek edinmek isteyen bütün vatandaşların yararlanması amaçlanıyor.

 Karahallı ilçesinde, Karahallı Belediye Başkanı Ali   Topçu, öncülüğünde son 4 yılda yaşanabilir ve   sürdürebilir köy kent kurmak için çalışmalar   yapılıyor. Geçtiğimiz ağustos ayında Karahallı   Kadın Girişimciler Derneği üyesi kadınların el   emeği ürünlerinin sergilendiği kermese Uşak   Valisi  Funda Kocabıyık'da katılarak ilçe   kadınlarına destek verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum