’İthalat Kaçakçılığı’ Suçundan Hapis...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

'İthalat Kaçakçılığı' Suçundan Hapis ve Para Cezası Alabilirsiniz!!!

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, alibaba, e-bay gibi internet siteleri üzerinden sürekli olarak mal getirip satan kişilerin 5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen  'ithalat kaçakçılığı' suçunu işlediğine karar verdi. 

'İthalat Kaçakçılığı' Suçundan Hapis ve Para Cezası Alabilirsiniz!!!

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, alibaba, e-bay gibi internet siteleri üzerinden sürekli olarak mal getirip satan kişilerin 5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen  'ithalat kaçakçılığı' suçunu işlediğine karar verdi. 

 'İthalat Kaçakçılığı' Suçundan Hapis ve Para Cezası Alabilirsiniz!!!
23 Şubat 2020 - 08:57

İnternet teknolojilerinin gelişip yaygınlaşmasıyla birlikte e-ticaret de iyiden iyiye kolaylaştı. Binlerce vatandaş Ali Express, e-bay, gibi yurt dışı kaynaklı e-ticaret sitelerinden uygun fiyatlarla ürün temin ederek internet üzerinden satışını gerçekleştirip para kazanıyor. 

İşte bu konu da binlerce kişinin ticaretini etkileyecek bir yargı kararı verildi. Yargıtay 7. Ceza Dairesi, bu şekilde ithalat ve satış yapan kişilerin  5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen  'ithalat kaçakçılığı' suçunu işlediğine karar verdi. 

5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 3/1. maddesi; eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Eşyanın, gümrük kapıları dışından ülkeye sokulması halinde, verilecek ceza üçte birinden yarısına kadar artırılır

Vatandaş  "e-bay" isimli sanal mağazadan 485 ürün getirip sattı, konu mahkemeye yansıdı !!!

İnternet üzerindeki büyük alışveriş sitelerinden sayılan Amerikan şirketi "e-bay" isimli sanal mağazadan çoğunluğu dijital kamera olan 485 elektronik eşyayı ithal eden bir kişi, her bir eşya bedelinin 150 avroluk posta gümrük muafiyet sınırını geçmediğinden gümrük vergisi ödemedi, getirttiği eşyaları ise yurt içindeki bir internet sitesi üzerinden satışa sundu.

  Getirttiği elektronik eşya sayısının fazla olması ve vergi ödememesi nedeniyle satıcı hakkında, Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun, "Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın Türkiye'ye ithal eden kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır." hükmünü içeren 3/1. maddesi uyarınca kamu davası açıldı. 
 

Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanan sanık beraat etti. Yerel mahkeme hükmünün gümrük idaresince temyiz edilmesi üzerine dosyanın geldiği Yargıtay 7. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

 

Bozma kararının gerekçesinde, konunun ilgili Bakanlar Kurulu kararında, "Bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 150 avroyu geçmeyen ticari miktar ve mahiyette olmayan eşyaya muafiyet tanınır." şeklinde düzenlendiği belirtildi.

  Bu maddenin, 20 Ağustos 2011'de "Türkiye gümrük bölgesindeki bir gerçek kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacığı yoluyla gelen, bedeli gönderim başına toplam 75 avroyu geçmeyen eşyaya muafiyet tanınır" şeklinde değiştirildiği, aynı maddeye "Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir." şeklinde ekleme yapıldığı hatırlatıldı.
 
Bakanlar Kurulu kararıyla bu yolla getirilen her türlü eşyanın satılamayacağının hüküm altına alındığı belirtilen gerekçede,  serbest dolaşıma sokulan eşyayı muafiyet koşullarını kaybeden veya başka amaçlarla kullanmayı talep eden kişinin, kurum ve kuruluşların gümrük idaresine bildirimde bulunmasının zorunlu olduğu aktarıldı.
 

Gerekçede, sanığın yaklaşık bir yıl içinde muafiyet hakkını kullanarak, ticari kasıtla ve süreklilik arz eder şeklinde yurt dışından satın aldığı eşyayı Türkiye'deki bir satış sitesi üzerinden üçüncü kişilere sattığı aktarılan gerekçede, böylece sanığın posta muafiyeti kapsamında ithal ettiği eşyayı ithalat amacı dışında ticari amaçla üçüncü şahıslara satmak suretiyle 5607 sayılı Yasanın 3/1. maddesinde düzenlenen kaçakçılık suçunu işlediği ifade edildi.

  Bu nedenle sanığın mahkumiyeti yerine suç işleme kastı olmadığından bahisle beraatine karar verilmesinin yasaya aykırı olduğu kaydedildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali vermişti, ilk kısıtlama haberi geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan sinyali vermişti, ilk kısıtlama haberi...
Yeni iş kapısı oldu! Kilosu 700 TL'ye satılıyor
Yeni iş kapısı oldu! Kilosu 700 TL'ye satılıyor