Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Huawei CFO'su Mıng Vancou Çin'e geri döndü

Çin hükümetinin yoğun çabaları sayesinde, Huawei şirketinin Mali İşler Direktörü Ming Vancou, Kanada’da yaklaşık 3 yıllık yasa dışı şekilde gözaltında tutulmasının ardından dün ülkesine döndü

Huawei CFO'su Mıng Vancou Çin'e geri döndü
26 Eylül 2021 - 12:07 - Güncelleme: 26 Eylül 2021 - 12:23
Huawei'nin finans direktörü Ming Wanzhou, Kanada'da yaklaşık üç yıldır yasadışı bir şekilde gözaltında tutulduktan sonra Cumartesi gecesi Çin hükümeti tarafından  bir charter uçuşuyla Çin'in güneyindeki Shenzhen şehrine getirildi.

Ming Vancou, saat 22.00 civarında, charter uçuşu Shenzhen Bao'an Uluslararası Havalimanı'na indi. Huawei CFO'su Mıng Vancou, salgın önleme endişeleri nedeniyle  kısıtlı katılımın  olduğu karşılamada kısa bir konuşma yaptı.

Huawei CFO'su Mıng Vancou, "Sıradan bir Çinli olarak anavatanımla gurur duyuyorum. Başkan Xi Jinping, ben de dahil olmak üzere her bir Çin vatandaşının güvenliğini önemsemesinden dolayı gurur duydum" dedi. 


Kanada ile Çin arasındaki diplomatik kriz, Çinli teknoloji devi Huawei'nin sahibi Rın Cıngfey'nin kızı ve şirketin CFO'su Mıng'ın, ABD'nin İran yaptırımlarını delmek için sahtekarlık yaptığı gerekçesiyle 1 Aralık 2018'de Kanada'nın Vancouver Havalimanı'nda Meksika'ya uçmak üzereyken tutuklanmasıyla başlamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum