Gıda Sahteciliğinin Bu Kadarı da Pes Dedirtti! Pekmez, Çay,...
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Gıda Sahteciliğinin Bu Kadarı da Pes Dedirtti! Pekmez, Çay, Salep…

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) piyasada satılan bazı ürünler için gelen şikayetleri değerlendirerek bir araştırma yaptı. Tüketiciler ürünlerin kalitesinden çok içeriğindeki maddelerden şikayet edince yapılan araştırmayla gıda sahteciliğinin geldiği boyut gün yüzüne çıktı. Üzüm yerine glikoz şurubundan pekmez, nar ekşisi yapılıyor… Hazır salep ve soğuk çaylarda da ana ürün yerine başka katkı maddeleri kullanılıyor.

07 Kasım 2017 - 18:42 - Güncelleme: 07 Kasım 2017 - 18:44
Reklam

Piyasada hazır salep, soğuk çay, doğal pekmez ve nar ekşisi adı altında satılan ürünler tüketiciler tarafından şikayet edildi, ortaya çok vahim bir tablo çıktı. İçinde binde 1 oranında çay bulunan soğuk çay, ana maddesi üzüm olduğu halde içeriğinde üzüm bulunmayan pekmez… İşte gıda sahteciliğinin geldiği nokta.

 

Ana maddeleri pahalı olduğundan içeriğine bu ürünleri az miktarda hatta hiç koymayan üreticiler bulundu. Tüketici Dernekleri Federasyonu tüketicilerden gelen ‘aldatılıyoruz’ şikayetleri üzerine çok konuşulacak bir uyarı da bulundu. Sıvı salep veya paketlenmiş kuru salep adı altında satılan ürünlerin ambalajları incelendiğinde binde bir ya da binde iki oranında gerçek anlamıyla salep olduğu ortaya çıktı. Sıcak suya karıştırılan toz ürünlerde ise gerçek salep oranı binde üç. Hal böyle olunca Tüketici Dernekleri Federasyonu harekete geçti ve tüketicileri doğal olduklarına emin oldukları veya içeriğini inceledikleri ürünleri alması konusunda uyardı.

 

PİYASADA ÜZÜM GÖRMEMİŞ PEKMEZ VAR

 

Tüketici Dernekleri Federasyonu, piyasada yüksek fruktozlu mısır şurubu katılarak yapılan, beyaz plastik bidonlarda etiketsiz olarak satılan pekmezlerle yine yarım litrelik etiketsiz pet şişelerde satılan nar ekşisi benzeri ürünler konusunda tüketiciyi uyardı. Aynen balda olduğu gibi gıda sahtekarları, pekmez ve nar ekşisi sektörüne de el attılar. Kış aylarının gelmesi ile büyük kentlerde glikoz şurubundan yapılmış pekmezler konusunda tüketiciden yoğun şikayetler almaya başlayan Tüketici Dernekleri Federasyonu, tüketiciyi uyardı.

 

Üreticiden aldıkları dökme pekmezi, glikoz şurubu ve boya ile çoğaltan gıda sahtekarları tüketiciyi aldatmaya devam ediyor. Bazen de üzerine sahte bir etiket yapıştırıp, yüzde yüz doğal, organik gibi ibarelerle pazarlıyorlar.

 

Maxxir Organic Türkiye Yöneticisi Tamer Özer, organik adı altında satılan ürünlerin gıda sahtekarları tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Tüketiciyi kandırarak az maliyetle haksız kazanç sağlayan gıda sahtekarlarının haksız kazanç sağladıklarına değiniyor.

 

Maxxir Organic Türkiye Yöneticisi Tamer Özer yaptığı açıklamada, “ Tüketiciye en önemli uyarımız bu tür üreticisi belli olmayan, kaynağını iyi bilmedikleri ürünleri satın almasınlar. Gerçekten doğal yollarla üretilen ürünler renginden ve kıvamından bile kendini belli ederler. Bu nedenle içeriğinden emin oldukları bilinen ürünleri tercih etmelerini öneriyoruz. Biz Maxxir Organic olarak sattığımız tüm ürünlerde bu güvenceyi veriyoruz.” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dolu ve yağış Bilecik'i vurdu
Dolu ve yağış Bilecik'i vurdu
Manavgatlı karpuz üreticisinin fiyat tepkisi: "Karpuzu 30 kuruşa satamıyoruz"
Manavgatlı karpuz üreticisinin fiyat tepkisi: "Karpuzu 30...