"Eylem ve etkinlikler merkez müdahalesi ile...

"Eylem ve etkinlikler merkez müdahalesi ile engellenmektedir"

Avcılar Belediyesinde çalışan işçilerin 2 aydır maaş alamaması sebebiyle düzenlenen eylemler sonucunda çalışanlara Sendika – İş tarafından yaptırım uygulandığı iddia edildi.

Editor: Haber Editörü
26 Şubat 2019 - 08:45 - Güncelleme: 26 Şubat 2019 - 10:59

Evrensel’den Vedat Yalvaç’ın haberine göre; Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü “İstifa etmem için genel merkez zorladı” dedi. Genel merkez iddiaları yalanladı.

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü sendika genel merkezinin şube yönetimine çeşitli müdahalelerde bulunduğunu, işçilerin aldığı eylem kararlarına yönetim tarafından müdahale edildiğini ve kendisinin de baskıyla istifa ettirildiğini açıkladı.  Belediye-İş Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan ise kendilerine yöneltilen iddiaları “gerçek dışı” olarak nitelendirdi.

Sosyal medya üzerinden yayımladığı açıklama ile istifa ettiğini duyuran Gürünlü, Avcılar ve Bakırköy Belediyesi işyerleriyle ilgili olarak kendisinin tartışma konusu yapıldığını söyledi. Belediye – İş’in “ben merkezci” yönetim anlayışıyla hareket ederek tüzel kişilikten çıktığını ve bu yüzden sorunlar yaşandığını belirten Gürünlü, “Bu anlayış işçilerin sorunlarını birinci öncelik olarak görmemektedir. Sınıfa dayalı örgütlenme modelini yok saymakta, işçilerin iradesi olan eylem ve etkinlikleri merkezi müdahale ile ertelemekte ve hatta gereksiz görmektedir. Bu anlayışı eleştirdiğimizde ise işyerlerine merkez yöneticileri üzerinden müdahale edilmektedir” açıklamasında bulundu.

Genel Merkez Müdahalesi Gitgide Büyüyor

Genel merkez yönetimi tarafından görevlendirilen kişilerin “genel merkezin sorumluluğunu örtmek için işyerlerini karıştırdığını” bunun da şubeler içinde bölünmelere neden olduğunu söyleyen Gürünlü şöyle konuştu: “Bu amaçlarla şubeler üzerinden işyeri temsilcileri ayartılmaya çalışılmakta, şube yöneticilerine makam mevki vaadi yapılmaktadır. Bu haksız müdahaleler, şube bütünlüğünü bozmakta, şubeyi oluşturan sendikal kademeleri birlikte çalışamaz hale getirmektedir. Bu olumsuz tabloyu yaratan sanki başkasıymış gibi, ardından da gelin bu sorunu çözün yoksa biz müdahale ederiz diyerek, tehdit olarak gördükleri kişilerin tasfiyesi istenmektedir.”

Genel merkezin önce kendisini ardından ise şube yöneticilerini Ankara’ya çağırıp istifa etmelerini söylediğini aktaran Gürünlü, şube yöneticilerin arasındaki birliğin genel merkez tarafından bozulduğuna dikkat çekti. Kendilerine tehlike olarak gördükleri her kişiye karşı baskıların uygulandığını ve yaptırımların gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Genel Merkez Sorunlara Kayıtsız

 

Ücret ödenmemesi, başka bir sendikanın örgütlenmeye çalışılması gibi Avcılar ve Bakırköy belediyelerinde yaşanan sorunlara genel merkezin kayıtsız kaldığını söyleyen Gürünlü, “Avcılar Belediyesinde üyemiz işçilerin sendikal tazminat alacakları vardır. Alacak davalarının açılması ağırdan alınıyor. Üyelerimiz kronik şekilde ücretlerini düzenli alamamaktadır. En iyi durumda 2 maaş içeride kalmaktadır. Bu duruma dair çözüm üretmek için yapılan eylem ve etkinlikler merkez müdahalesi ile engellenmektedir. İşçiler ve şubemiz Avcılar Belediyesi önünde ödenmeyen maaşları için eylemdeyken, genel merkez yöneticisinin Avcılar Belediye Başkanı ile bir etkinlikte fotoğraf çekip, sosyal medyadan yayımlaması, bir nevi belediye başkanının yanındayız algısı yaratması, işçinin eylem ve kararlılığının genel merkez yöneticileri eliyle boşa çıkarılmasının en somut örneklerinden biridir” diye konuştu.

 

Yaşanan bu sorunlara ilişkin yaptığı eleştiriler nedeniyle hedefe konduğunu söyleyen Gürünlü şöyle devam etti: “Genel Merkezimiz bütün sorunun Ercan Gürünlü olduğunu ve şahsımın sendikadaki şube başkan yardımcılığı görevinden istifam ile sorunların çözüleceğini düşünüyor. Hiçbir makam ve mevki işçi sınıfının çıkar ve menfaatleri üzerinde değildir ki bu göreve işçi iradesi ile geldim. Bugüne kadar da bulunduğum her mevkide amatör olarak görev yaptım. Ancak önümüzde bir yerel seçim var, işyerlerimizde 2 sendika tartışması var, ben sürecin tıkayanı olmayacağım. Bu nedenle görevimden istifa ettim.”

Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan: İddialar Gerçek Dışıdır”

Ercan Gürünlü’nün iddialarına ilişkin açıklama yayımlayan Belediye-İş Genel Merkez Yöneticisi Bayram Özkan ise şunları söyledi: “Ercan Gürünlü’nün ‘Genel merkez yönetimi görevini yerine getirmiyor, benim üzerimden şubeyi karıştırıyor’ iddiası gerçek dışıdır. İstanbul 2 No’lu Şube Yönetimi, yönetim kurulu arasındaki uyumsuzluk nedeniyle şubenin genel kurula gitmesi talebini içeren, üç üyenin imzaladığı dilekçe üzerine genel merkeze çağrılmıştır. Genel Başkan dahil olmak üzere tüm genel merkez yönetiminin katılımıyla yapılan toplantıda İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı ve Yönetimi, ‘Şube yönetimi içinde bir huzursuzluk ve uyumsuzluk olduğunu, bu şekilde gitmeyeceğini, bunun çözülmesi gerektiğini’ belirtmiş, bunun üzerine Genel Merkez Yönetim Kurulu da ‘Aranızdaki sorunları çözün, sorunlarınızı üyelere yansıtmayın’ demiştir. Mesele bundan ibarettir.”

Kaynak:avcilarhabermerkezi.com/

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyükşehir başarılı öğrencileri tatil kamplarında ağırlıyor
Büyükşehir başarılı öğrencileri tatil kamplarında...
3 kez takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı
3 kez takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı