Erdoğan’ın Müjde vermişti! 4 İlçeye Daha Geliyor

Erdoğan'ın Müjde vermişti! 4 İlçeye Daha Geliyor

Diyarbakır'da dört ilçe Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdelediği doğalgaza kavuşuyor.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) 2006 yılında yaptığı Diyarbakır doğalgaz dağıtım ihalesini alan Diyargaz firmasının çalışmaları ile yaklaşık 10 yıl önce doğalgaza kavuşan kent merkezinin ardından 4 ilçenin daha bu konforla buluşması için süreç işliyor.

14 Eylül 2018 - 12:59

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1 Nisan 2017'de Diyarbakır'da katıldığı toplu açılış ve temel atma töreninde doğalgaz müjdesi vermesi üzerine EPDK tarafından, Ergani, Silvan, Bismil ve Çermik ilçeleri doğalgaz dağıtım bölgesi kapsamına alındı. Dört ilçede eş zamanlı başlatılan altyapı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Söz konusu ilçelerin bazı mahallelerine ilk gazın yeni yılda verilmesi planlanıyor. Çalışmaları sevinçle takip eden vatandaşlar doğalgaz kullanımına başlamayı heyecanla bekliyor. "Doğalgaz vatandaşımıza ulaşmış olacak"

Ergani Kaymakamı Mesut Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yürütülen çalışmalarla en kısa sürede doğalgaz konforunun vatandaşın hizmetine sunulacağını söyledi.

Kamulaştırma kararıyla Ergani'nin Yenişehir bölgesine yakın zamanda doğalgaz verileceğini dile getiren Çoban, "Daha konforlu ve daha ucuz olan doğalgaz vatandaşımıza ulaşmış olacak. Vatandaşımız dört gözle bekliyor. İlçede ciddi anlamda memnuniyet var." dedi.Ergani halkı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Çoban, "Kadınların hem temizlik hem ısınma hem de işgücü anlamında daha az yorulacağı bir durum ortaya çıkıyor. Kadınlar bu işten daha memnun." ifadelerini kullandı.

- "Vatandaşlarımız kışın yaz konforunu yaşayacak"

Diyarbakır Doğalgaz Dağıtım AŞ Temsilcisi Şiar Özgür Dursun,  söz konusu 4 bölgede doğalgaz hizmeti sunmak için çalışmaların devam belirterek, "Ergani'de kömürün etrafı kirletmesi nedeniyle akşam saatlerinde vatandaş sokağa çıktığında rahat nefes alamıyordu. Ergani'de vatandaşlarımız kışın yaz konforunu yaşayacak. Tüp maliyeti de düşecek. Vatandaşımız soba ve tüp derdinden de kurtulacak." diye konuştu."Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz"

Vatandaşlardan Sanayi İçli, verdiği sözü yerine getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a minnettar olduklarını söyledi.Mahmut Tekindağ, doğalgaza kavuşacak olmanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.

"Cumhurbaşkanı'na teşekkür ediyorum. Diyarbakır'a geldiğinde bize söz verdi ve sözünü yerine getirdi." diyen Tekindağ, şunları kaydetti:"Şimdi bütün halk memnun. Çoğu semtte doğalgaz için çalışma var. Vatandaşlar kömür derdinden, çektiği sıkıntılardan kurtulacak. Herkes huzur ve refah içinde yaşayacak. Kadınlar soba derdinden kurtulacak." Felat Baran (36), doğalgazın ilçeye gelecek olmasından mutluluk duyduklarını anlatarak, "Özelikle kış aylarında çektiğimiz sıkıntı inşallah en kısa sürede ortadan kalkacak. Tüp ve soba derdinden de kurtulacağız." şeklinde konuştu.Eyyüp Çiçek de uzun süredir doğalgazın ilçeye gelmesini beklediklerini belirterek, bu çalışmanın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Çiçek, "Doğalgaz olmadığı zaman kömür yakılıyor, çevre kirliliği oluyordu. Cumhurbaşkanımıza ve yetkililere teşekkür ediyoruz." diye konuştu.Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kentlerin yeni eğitim kurumlarına kavuşması, terörden zarar gören okulların onarılması ve yerine yenilerinin inşası için başlatılan çalışmalar hızla sürüyor.Bu kapsamda Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör saldırıları sonucu yıkılan okulların yerine modern okullar yapılıyor. İlçede 2015-2016'da çukur kazıp barikat kuran, yollara, çukurlara ve barikatlara patlayıcı tuzaklayan PKK'lı teröristlerin saldırıları sonucu kullanılamaz hale geldiği için yıkılan okulların yerine 9 yeni okul inşa ediliyor.Modern şekilde projelendirilen eğitim yuvalarının kaba inşaat çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.Yeni Mahalle'de yapımı süren okulun inşaatında incelemelerde bulunan Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, terör örgütü PKK'nın ilçedeki birçok okulu yakıp yıktığını anımsattı."206 derslikli 9 okul yaptırılıyor" Terör örgütünün memleketin çocuklarının hiçbir zaman iyi eğitim almalarını ve devlet tarafından sunulan imkanlardan yararlanmalarını istemediğine vurgu yapan Kaşıkçı, "175 derslik, terör saldırılarında yıkılmıştı. Bu yıkılanların yerine daha güzelleri, daha mükemmelleri ve en iyilerinin startını verdik, inşaatlar tamamlanmak üzere. Birçok okulun kaba inşaatı tamamlandı. 175 derslik yıkıldı ama yerine bugün itibarı ile 206 derslikli 9 okulumuzun inşaatı en hızlı şekilde devam ediyor." dedi.Gelecek yıl okulların inşaatını tamamlayarak tekli eğitime geçmek istediklerini aktaran Kaşıkçı, sınıf ortalamalarının 24-25 olacağını dile getirdi. Hedeflerinin çocukların iyi ortamlarda iyi eğitim alması olduğunun altını çizen Kaşıkçı, şunları kaydetti:"Bu hızımızı kesmeden birçoğunu yıl sonunda tamamlamak istiyoruz. Ama birçoğu da önümüzdeki haziran ayı itibarı ile tamamlanmış olacak. Teröristlerin memlekette yarattığı tahribatın izlerini silmek istiyoruz. Sadece bununla yetinmeyeceğiz. Konutlarımızın yapıldığı bölgede de ilk etapta 6 okulumuzun ihale süreci tamamlanacak. Belki Yüksekova tarihinde şu yapılan inşaatlar bir rekordur. İlk defa 9 okulun aynı anda inşaatı devam ediyor. 206 derslik bir anda eğitim öğretimin, çocuklarımızın hizmetine sunulacak. Bizim evlatlarımız daha iyi ortamlarda eğitim görecek."

Kaynak: HABER7

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sahte MİT'çi ve komutan tutuklandı
Sahte MİT'çi ve komutan tutuklandı
İncirde 5 bin ton rekolte bekleniyor
İncirde 5 bin ton rekolte bekleniyor