Ebabil Kuşu Kırklareli’nde Bulundu
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Ebabil Kuşu Kırklareli'nde Bulundu

Kırklareli'nde duyarlı bir vatandaşın bulduğu ebabil kuşu doğaya bırakıldı.

16 Mayıs 2018 - 14:12 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 14:33
Reklam

Kırklareli'nde duyarlı bir vatandaşın bulduğu ebabil kuşu doğaya bırakıldı.
Kur'an-ı Kerim'de adı geçen ve doğada nadir görülen ebabil kuşu, Kırklareli'nde duyarlı bir vatandaş tarafından bulundu. Ebabil kuşunu bulan vatandaş, yetkilileri arayarak kuşu teslim etti.


Ebabil kuşu görevli veteriner hekim tarafından muayene edildi. Kuşun herhangi bir yarasının bulunmadığı, ancak yere iniş yaptığından dolayı uçma zorluğu çektiği saptandı. Ebabil kuşu, Kırklareli Doğa Koruma ve Milli Parklar görevlileri tarafından yüksek bir yerden uçurularak doğaya bırakıldı.

Kuran-Kerim’de de yer alan kuş Ebabil kuşları Kabe’yi yıkmak için gelen; dönemin en acımasız ve İslam düşmanlığı yapan Ebrehe ve kalabalık fil ordusunu gagalarıyla taşıdıkları taşları atarak yenilmelerine sebep olmuşlardır. Ebabil kuşları Kuran-ı Kerimde geçen nadir kuşlardandır. Bu kuşlar Fil Suresi’nde yer almaktadır.

 

Ebabil kuşu pek çok araştırmaya konu olmuş, yaşam süresi ve özellikleri bakımından diğer kuşlardan farklı olan bir türdür. Ömrünün tamamını uçarak geçirmesi ve yalnızca üremek için yere iniyor olması ebabil kuşunun en temel özellikleri arasında yer almaktadır. Çıkardıkları ses bakımından da ebabil kuşu sesi farklıdır. Kuyruk yapısı kısa ve çatallıdır. Bumeranga benzeyen kanatları bulunmaktadır. Ebabil kuşunun ana rengi kahverengidir. Gökyüzünde uçarken siyaha yakın bir renk almaktadır. Uçarken kanatlarını hiçbir şekilde kapatmamaları ebabil kuşunun özelliklerindendir.

Ebabil kuşlarının yuvaları çatıların uzak kısımlarında yer almaktadır. Çok hızlı harejet eden bu kuşlar tüm canlılardan sürekli olarak kaçmaya çalışırlar. Hızlı ve çevik yapıları ile tanınmaktadırlar. Çok nadir durumlar dışında onları yerde yürürken ve beslenirken görmek mümkün değildir. Yaz aylarında çok daha yüksekten uçmaktadırlar.

Ortalama olarak 20 ile 25 yıl arasında ömürleri bulunmaktadır. Daha çok akşamüstü öterler ve seslerini bu zamanlarda duyabilirsiniz. 

Kaynak: İHA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Barış Günaydın güven tazeledi
Barış Günaydın güven tazeledi
Karda mahsur kalan anne ile bebeğini jandarma kurtardı
Karda mahsur kalan anne ile bebeğini jandarma kurtardı