Dünyada Bir İlk! Bir Çok Kişiye Umut Olacak
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Dünyada Bir İlk! Bir Çok Kişiye Umut Olacak

ABD’de AIDS hastalığına yol açan HIV taşıyıcısı Nina Martinez, kendisi gibi HIV'li olan ve böbrek yetmezliği yaşayan birine böbreğini bağışladı. Bu nakil dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor

28 Mart 2019 - 16:24
Reklam

Johns Hopkins Üniversitesi, HIV taşıyıcısı 35 yaşındaki Nina Martinez’in, böbreğini kendisi gibi HIV taşıyıcısı bir hastaya bağışladığını duyurdu. Canlı bir HIV taşıyıcısından yapılan dünyadaki ilk böbrek nakli başarılı geçti.

Başka birinin yaşamında fark yaratmak ve HIV konusunda olumsuz kanıya karşı koymak için böyle bir karar verdiğini dile getiren bağışçı Martinez ve nakil yapılan hastanın durumunun iyi olduğu belirtildi.

'DÜNYADA BİR İLK'

Cerrah Dorry Segev de pazartesi günü yapılan nakil ameliyatının dünyada ilk olma özelliği taşıdığını vurgulayarak, on binlerce HIV hastası için bundan böyle hayattaki bir kişiden böbrek bağışının mümkün olabileceğini söyledi.

Doktorlar, yakın geçmişte yaşamını yitirmiş HIV taşıyıcılarından yine HIV taşıyıcılarına organ nakli yapmaya başlamıştı.Uzmanlar yeni HIV tedavilerinin, bağış yapan kişinin kalan böbreğine daha az zarar verdiğinden böyle bir naklin mümkün olduğunu belirtiyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Teknolojiye direnen ''Kosa ustaları''
Teknolojiye direnen ''Kosa ustaları''
Konya SMMMO Başkan Adayı Abdil Erdal: "Odamızın dijital dönüşümünü gerçekleştireceğiz"
Konya SMMMO Başkan Adayı Abdil Erdal: "Odamızın dijital...