Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Doğanın Müzisyenleri Bu Sefer Dansla Büyüledi

Çanakkale'de ortalama 70 kilometre hızla uçabilen sığırcık kuşları, gökyüzünde şov yaptı. Yaşanan ilginç anlar sürücüler tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Doğanın Müzisyenleri Bu Sefer Dansla Büyüledi
26 Şubat 2021 - 16:19
Çanakkale-İzmir Karayolu üzerinde, göç yolundaki sığırcık kuşları, gökyüzünde akrobatik hareketleriyle dikkat çekti. Binlerce sığırcık kuşunun aynı anda yaptıkları hareketler görenleri mest etti.

Uçarken mekanik sesler çıkartan sığırcık kuşları, gürültücü ve taklitçi olmalarıyla biliniyor. Saatte 70 kilometre hızla uçan ve 1000 kilometre yol kat edebilen sığırcık kuşlarının görsel şovu, sürücüler tarafından cep telefonuyla kaydedildi.

Kuşların, bölgedeki tarlaya iniş yapmaları ile beslenmeleri de görüntülendi. Genellikle meyve ve sebzelerin tohumlarını yiyen kuşlar, sesleriyle de çekirgeleri kaçırıyor.

Her yıl sonbahar ve kış aylarında görülen ve sürüler halinde şekilden şekile giren sığırcık kuşlarının gökyüzündeki dansı görenleri şaşırtıyor.

Sürüler halinde dolaşan ve şekilden şekile giren sığırcık kuşlarının gökyüzündeki devinimi, semada seyrine doyumsuz bir görüntü oluşturuyor.Sığırcık sürülerinin sihirli uçuşlarını dünyanın birçok yerinde görmek mümkün. Gökyüzünü önce simsiyah bir bulut gibi kaplıyor. Hızları km/saatlerle ifade edilecek gibi değil. Ama buna rağmen birbirlerine hiç dokunmamaları duyanları şaşırtıyor.

Kış aylarında açık arazi, tarla ve sazlık alanlarda toplanan binlerce sığırcık kuşu, yem aramak için bir arada hareket ediyor. Aynı zamanda bu toplu uçuşları sayesinde yırtıcı kuşlardan da korunan sığırcıklar, gökyüzünde adeta dans ediyor.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum