Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Çin Aşısı İle İlgili DSÖ'den Flaş Karar

DSÖ, Çin'de kullanılan Sinopharm aşısına acil kullanım onayı verdi. Türkiye'de de uygulanan diğer Çin aşısı Sinovac ise onay bekliyor.

 Çin Aşısı İle İlgili DSÖ'den Flaş Karar
08 Mayıs 2021 - 10:57
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'de Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Sinopharm tarafından geliştirilen Covid-19 aşısına acil kullanım onayı verdi.

DSÖ tarafından yapılan açıklamada, aşının semptom gösteren ve hastaneye yatan vakalarda yüzde 79 etkinliğe sahip olduğu duyuruldu.

Aşının 18 yaş ve üzerindekilere iki doz halinde uygulanması tavsiye edildi.
DSÖ, 60 yaş üzerinde az sayıda kişinin klinik araştırmalara dahil edildiğini, bu sebeple de bu yaş grubu için etkililiğin net bir biçimde tahmin edilemediğini belirtti.

Bununla birlikte aşının 60 yaş ve üstü kişilerde farklı bir etkinlik oranı göstermesinin beklenmediği aktarıldı.

Aşı ayrıca, 2-8 derece sıcaklıkta saklanabilmesi nedeniyle kullanım kolaylığına sahip.
Türkiye'de yapılan Sinovac aşısı için de DSÖ onayı bekleniyor.

Sinopharm aşısına verilen acil kullanım olayı, DSÖ'nün Batılı olmayan ülkelerde geliştirilen bir aşıya verdiği ilk onay oldu.

DSÖ daha önce Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Moderna aşıları için acil kullanım onayı vermişti.

Raporlara göre, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri, Macaristan ve Pakistan'da yaklaşık 65 milyon insana hali hazırda Sinopharm aşısı vuruldu.

Öte yandan DSÖ'nün bir diğer Çinli aşı üreticisi Sinovac tarafından gerilen CoronaVac aşısı hakkında da karar vermesi bekleniyor.

Türkiye'de bugüne kadar kullanılan Çin menşeili aşı da Sinovac'ın ürettiği aşıydı.

DSÖ'NÜN ONAYI NEDEN ÖNEMLİ?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen onay, ulusal merciler için aşının güvenli ve etkili olduğu yönünde bir kılavuz sunuyor.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, bu onayın ülkelere "kendi onay mekanizmalarını hızlandırmak adına güven" vereceğini söyledi.

Ayrıca DSÖ onayı söz konusu aşının, yoksul ülkelere aşı sunmak üzere kurulan COVAX programında da kullanılabileceği anlamına geliyor.

Sinopharm aşısına verilen acil kullanım onayının, tedarik sorunlarını çözmede önemli bir adım olması bekleniyor.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

YORUMLAR

  • 0 Yorum