CHP’li Başkanlara 10 Maddelik Talimat
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

CHP’li Başkanlara 10 Maddelik Talimat

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “bütün belediye başkanlarına göndereceğim” diyerek açıkladığı Temel İlkeler Belgesi’ne Milliyet ulaştı.

19 Nisan 2019 - 08:11
Reklam

 

Kılıçdaroğlu’nun; 11 büyükşehir, 10 il, ilçe ve belde belediye başkanlarına göndereceği Temel İlkeler Belgesi’nde yer alan talimatlar şöyle:

Tüm söylemleriniz olumlu-pozitif olmalı. Ön yargılarla ‘devri sabık’ yaratmak gibi düşüncelerden özenle kaçınılmalı. Elbette yolsuzluklarla mücadele yapılacak, yolsuzluğa izin verilmeyecektir. Ancak bu konuda bir denetim yapılacaksa mutlaka yetkin kişiler görevlendirilmeli; adaletli olunmalı.

Bir ihbar furyası ile karşılaşabilirsiniz. Belgesiz ve isimsiz hiçbir yazı, ihbar ciddiye alınmamalı. Tüm uygulamalarınız vicdana, ahlaka ve hukuka uygun olmalı. Aksi halde çok zaman kaybedersiniz. Oysa zaman kaybetme lüksümüz yok, çünkü vatandaş için yapacağımız çok şey var.

Belediye personeline; ayrımcılığa uğramayacakları, özlük haklarının korunacağı, görevlerini sürdürecekleri, kimsenin işiyle, aşıyla uğraşılmayacağı bildirilmeli.

Atamalarda mutlaka liyakat esas alınmalı, partizanca uygulamalara fırsat verilmemeli. 

Önceki dönemde başlatılmış proje ve faaliyetler, kamu yararına aykırı olmamak şartıyla devam ettirilmeli.

Harcamalar, yatırımlar mali disiplin içerisinde, şeffaf ve hesap verilebilir bir şekilde yapılmalı. Belde sakinleri ve kamuoyu mutlaka bilgilendirilmeli.

Belediyede çalışan personelin asgari ücreti en az 2 bin 200 lira olarak belirlenmeli ve bu düzenlemenin Ocak 2019’dan itibaren geçerli sayılması hususunda gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

Ulaşımın, dini ve milli bayramlarda ücretsiz olması konusunda belediye meclislerinden karar alınmalı. Özellikle gençlerin ve çocukların, okul servisi ile toplu taşıma masraflarını en aza indirmek için gerekli çalışmalar en kısa sürede tamamlanmalı.

Kadınlara 8 Mart izni

İstihdam politikalarında ve toplu sözleşmelerde dezavantajlı gruplar ile kadınlar lehine irade ortaya konulmalı. Örneğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlara izin verilmeli.

Büyükşehir belediyelerinin bulunduğu yerlerde, hangi partiden olursa olsun ilçe belediyeleriyle eşgüdüm ve uyum içinde olunmalı. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiniz gibi ilçe belediyeleri de ötekileştirilmemeli.

‘Takipçisi olacağız’

Kılıçdaroğlu, Temel İlkeler Belgesi’nin girişine yazdığı meajda belediye başkanlarına yönelik şu ifadeleri kullandı:

“Çok zorlu koşullarda gerçekleşen bir yerel seçimi geride bıraktık. Halkımız 5 yıl için yetkiyi size verdi; ‘baharı sürekli kılmak’ artık sizin göreviniz. Verdiğimiz sözleri tutma zamanı... Sizlerin, bu 10 temel ilkeye uymanız, ‘baharın sürekliliği’ açısından çok önemlidir. Kaldı ki bu 10 temel ilke, halkımızla belediye arasındaki karşılıklı güvenin pekişmesini de sağlayacaktır. Bu temel ilkelere uyum, aynı zamanda CHP’li belediyeler arasında uygulama birliğini de sağlayacaktır. Kuşkusuz bizler de bu 10 temel ilkenin takipçisi olacağız. Sizlere güveniyor, görevinizde başarılar diliyor, saygılar sunuyorum.”

Kaynak: MİLLİYET

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Denizli'deki kazada ölü sayısı 2'ye yükseldi
Denizli'deki kazada ölü sayısı 2'ye yükseldi
İstanbul'da Yeditepe Huzur Uygulaması
İstanbul'da Yeditepe Huzur Uygulaması