Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BioNTech CEO'sundan 'Varyant' Açıklaması!

BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, koronavirüs varyantlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Şahin, gerektiği takdirde 100 günde yeni varyantlar için yeni aşı geliştirebileceklerini söyledi.

BioNTech CEO'sundan 'Varyant' Açıklaması!
12 Temmuz 2021 - 15:00
BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 'Les Echos' ile gerçekleştirdikleri özel röportajda varyantlar ve aşı çalışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, gerektiği takdirde 100 günde yeni varyantlar için yeni aşı geliştireceklerini söyledi.

Röportajda Türeci ve Şahin'e yeni Delta varyantının yayılma hızı, dördüncü dalga korkularının yeniden alevlenmesi ve mRNA aşılarının varyantlara karşı etkisi soruldu.

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA: OLDUKÇA BASİT

Türeci ve Şahin'e göre, aşıların yeni suşlara karşı etkili olması için mRNA aşısını uyarlamak oldukça basit. Özlem Türeci bunu "Fikir, orijinal virüsün Spike proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmekten ibaret" diye açıklıyor.

BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonunun da Ağustos ayında klinik denemelere başlayacağını belirten Şahin, aşının böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine izin verebileceğini belirtti.

VARYANTLARA KARŞI 100 GÜN İÇİNDE YENİ AŞI

Şahin, "Gerçekten ihtiyaç duyulursa 100 gün içinde yeni bir aşının elde edilmesini sağlayabiliriz" diye ekledi.

ÜÇÜNCÜ BİR DOZ AŞI GEREKEBİLİR

Türeci, şu an için ise Delta varyantı gibi yeni suşların ortaya çıkmasıyla, muhtemelen üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirtti.

Türeci konuya ilişkin "Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir" dedi.

AŞILAR ARASINDAKİ SÜRELERE ÜLKE YETKİLİLERİ KARAR VERECEK

Türeci, ikinci ve üçüncü doz arasındaki sürenin kararının ise laboratuvarlara değil, ülkelerin yetkililerine ait olacağını ifade etti.

VARYANTLARA KARŞI YÜZDE 89 ETKİLİ

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçları, Pfizer-BioNTech aşısının tam aşılamadan 2 hafta sonra Delta varyantının semptomatik formlarına karşı yaklaşık %89 etkili olduğunu gösterdi.

ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIYOR

Şahin koronavirüsün bulaşıcılığının hızla arttığını ve aşı olmayanların Kovid-19'a yakalanmasının çok muhtemel olduğunu belirtti.

Bu sene 3 milyar dozun üzerinde Kovid-19 aşı üretimi yapmayı hedefleyen BioNTech aralıksız olarak üretim kapasitesini artırıyor.

Firma ayrıca Afrika kıtasında Kovid-19 aşı üretimi yapmak için değerlendirmeler yapıyor. 

KAYNAK: BLOOMBERG

YORUMLAR

  • 0 Yorum