Binlerce Böbrek Hastasına Müjdeli Haber
Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Binlerce Böbrek Hastasına Müjdeli Haber

Amerikalı bilim adamları, biyo sentetik böbreğe bir adım daha yaklaştı. Tüm dünyada böbrek yetmezliği çeken milyonlarca hasta için diyaliz veya transplantasyon gereksiz hale gelebilir.

17 Ağustos 2017 - 22:18
Reklam

Dünya'da  böbrek yetmezliği çeken milyonlarca hasta için diyaliz veya transplantasyon gereksiz hale getirecek bir buluş, tıp dünyasını sevince boğdu. Amerika'nın Chicago kentinde  McCormick Place'de bulunan Nefroloji Amerikan Böbrek Birliği (ASN)  yeni bir araştırma, sonucunda  böbrek yetmezliği tedavisinde devrim yaratmaya hazırlanıyor. Twente Üniversitesi'nden Hollandalı araştırmacılar Dimitrios Stamatialis, Utrecht Üniversitesi'nden Roos Masereeuw ve ekipleri, işlevsel bir biyo-yapay böbrek için kilit bir gerekliliği başarıyla üretti.

 

 

Halk arasında suni böbrek olarak anılan şey tam olarak suni değil adından farklı olarak birebir kendi böbreğinizle aynı özellikleri taşıyacak olan bir yapay organdır. Bu böbrek kendi kök hücrenizin çoğaltılması ile oluşan canlı bir dokudur. Yani organa benzeyen ama mekanik bir alet değildir. Birebir böbreğiniz ile aynı olması amaçlanmaktadır.

 

Uzmanlar, ilk yapay böbrek naklinin bu yıl içinde yapılacağını ve klinik test nakli başarılı olursa 2020'de birçok insanın yüzünün  güleceğini açıkladı. Bilim adamları, yapay böbreğin ömür boyu vücutta kalacağını ve hemodiyalizin aksine filtreleme dışında  böbreğin diğer fonksiyonları da yerine getireceğini açıkladı.

Haber:Yıldırım Özer BVU st Dr.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza geliyor
91 yaşında Ummuhan Özbay: İlacımız, doktorumuz ayağımıza...
Başarılı sporcular ödüllendirildi
Başarılı sporcular ödüllendirildi