Bakanlık Hileli Ürünler Satan Firmaları...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakanlık Hileli Ürünler Satan Firmaları Açıkladı

Bakanlık Hileli Ürünler Satan Firmaları Açıkladı

Bakanlık Hileli Ürünler Satan Firmaları Açıkladı
12 Ekim 2019 - 19:46

Tarım ve Orman Bakanlığı taklit ve tağşiş yaparak halk sağlığı ile oynayan ve haksız kazanç sağlayan gıda firmaları listesini yeniledi. Yapılan son tahlillerde 618 firma 1211 parti üründe taklit ya da tağşiş yapıldığı belirlendi. 2012 yılından bu yana yapılan incelemeler sonucunda ise 1283 firma ve 2816 üründe taklit ve tağşiş olduğu ortaya çıktı.

5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, “Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik” gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgileri kamuoyunun bilgisine sundu.Hileli ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın internet sitesinden görülebiliyor.

Yayınlananan listede taklit ve tağşiş ürünlerin halkın temel tüketim ürünleri arasında yer bitkisel yağ, sucuk, bal, baharat, çay , döner, köfte, peynir, yoğurt ta yoğunlaştığı görülüyor.

Ayrıca cinsel performans arttırıcı sildenafil ve tadalafil ilaç etken maddesinin enerji içeceği, gazlı içecek, kahve içeceği ve çukulata içine karışırılarak satıldığı görüldü. Uzmanlar, reçete ile satılması gereken bir ilaçın gıda takviyesi olarak satılmasının insan sağlığını zarar verebileceğini, bir çok sağlık sorunu ile beraber ölümlü vakalara da neden olduğunu açıkladı. 

Zayıflama ilacı olarak  kullanılan Sibutramin eken maddesinin ise bitkisel çay adı altında satıldığı, doktor kontrolü altında satılması gereken  Sibutramin maddesinin yan etkilerinin büyük sağlık sorunlarına neden olabileceği açıklandı.

 Bakanlık tarafından belirlenen 618 firmanın içinde kamuoyu tarafından tanınan ünlü markalarda olduğu görüldü. Carrefour, Köfteci Yusuf, Tezcanlar,Trakya Çiftliği,Gurme, 5 Yıldız, Osmanlı, Ayvalık, Egebirlik gibi markaların bir yada bir çok ürününde taklit ve tağşiş yaparak halk sağlığı ile oynadığı ve haksız kazanç sağladığı açıklandı.

 

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Vekili ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, yaptığı açıklama da:

"Tam 300 firma zeytinyağı ve ayçiçek yağına daha ucuz fiyatlı yağları karıştırıp satmış. Et ve et ürünlerinde 414 firma, kırmızı ete, tavuk gibi başka hayvanların etini karıştırırken, sucuk ve kavurma gibi ürünlerde 44 firma at ve eşek eti kullanmış. 6 firmanın da et döner ve köfte diyerek tüketicilere domuz eti yedirdiği ortaya çıktı. 6 firma da daha ucuz olan soya kıyması kullanmış."

Vargı, denetimler kapsamında, 28 firmanın bala glikoz şurubu kattığını, 6 firmanın gıda boyalı baharat sattığını, 2 şirketin de gıda boyalı biber salçası yaptığını söyledi.


 Yapanın Yanına Kar Kalıyor

Bilindiği gibi, taklit ve tağşiş konusunda cezaların caydırıcı olmaması, bu konuda mücadeyi de zorlaştırıyor. 5996 sayılı kanun m. 40/1-l’ye göre, ‘24 üncü maddenin dördüncü fıkrasına aykırı olarak taklit ve tağşiş yapanlara onbin Türk Lirası idarî para cezası verilir, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlere el konulur ve mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir’
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m. 62/1-a’ya göre, ‘a) 55 inci maddede yazılı haksız rekabet fiillerinden birini kasten işleyenler, … fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 56 ncı madde gereğince hukuk davasını açma hakkını haiz bulunanlardan birinin şikâyeti üzerine, her bir bent Gıdada Sahtekârlık, Cezai ve Hukuki Sorumluluk kapsamına giren fiiller dolayısıyla iki yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılırlar
Genelde mahkemeler hapis cezası yerine 10 bin türk lirası ve ürünlere el konulması kararı verdiği  için gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş önlenemiyor.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıkımın Boyutu Gün Ağarınca Ortaya Çıktı
Yıkımın Boyutu Gün Ağarınca Ortaya Çıktı
Çin'de Yayılan Virüse Karşı Türkiye'de Termal Önlem Sürüyor
Çin'de Yayılan Virüse Karşı Türkiye'de Termal Önlem Sürüyor