Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Bakan Akar Nefes Kesen Tahliyenin Detaylarını Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabil'den dönen askerleri karşılama töreninde önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Akar Nefes Kesen Tahliyenin Detaylarını Açıkladı
28 Ağustos 2021 - 14:48

Bakan Akar, Kabil Havalimanı'ndan gerçekleştirilen tahliyelerin detaylarını açıkladı. Akar, "Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla 25 Ağustos günü tahliye gerçekleşmiş, 8 uçak ve 2 helikopterle 48 saatten kısa bir sürede askerlerimiz ve vatandaşlarımız tahliye edilmiştir. Hava köprüsü kurulmuş tüm hava kuvvetlerimize de teşekkürlerimi sunuyorum." dedi. Akar, bölgedeki tüm gelişmeler ve risklerin yakın takibe alındığını da söyledi.


 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kabil'den dönen askerleri karşılama törenine katıldı. Akar, burada yaptığı konuşmada tahliyenin nefes kesen detaylarını ilk kez açıkladı. Akar, "Tüm risk ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.


"ASİL MİLLETİMİZİN GRUR KAYNAĞI OLDUNUZ"

Bakan Akar'ın açıklamaları şöyle:

Küresel, bölgesel ölçekte dünya barışına katkıda bulunmakta Türk Silahlı Kuvvetleri, saygısını, misyonunu korummaktadır. Bugüne kadar Afganistan'da önemli görevler yaptınız. 2014'ten itibaren Kabil Havalimanı'nın güvenli şekilde korumasını sağlanmıştır. Bu görevler süresinde TSK'da Afganistan'da yaklaşık 20 bin askerimiz görev almıştır. Mehmetçik milli, vatani görevini yerine getirmiş ve Afgan halkının sevgisini kazanmıştır. Mehmetçik, çalışkanlığınız, kahramanlığınızla çevreye hep örnek oldunuz, asil milletimizin de gurur kaynağı oldunuz. Sizler bunu hakkıyla başardınız.

"8 UÇAK, 2 HELİKOPTERLE HAVA KÖPRÜSÜ KURDUK"

Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla 25 Ağustos günü tahliye gerçekleşmiş, 8 uçak ve 2 helikopterle 48 saatten kısa bir sürede askerlerimiz ve vatandaşlarımız tahliye edilmiştir. Hava köprüsü kurulmuş tüm hava kuvvetlerimize de teşekkürlerimi sunuyorum.

KABİL HAVALİMANI İLE İLGİLİ SÜREÇ

Kabil Havalimanı'ndaki yoğunluğa rağmen başarılı tahliyemiz ile dünyaya bir kez daha örnek olduk. Afgan kardeşlerimize, ABD, İngiltere, Almanya başta olmak üzere NATO müttefiklerimize de yardımlarından ötürü teşekkür ediyor, önceki gün meydana gelen terör saldırısından ötürü de başsağlığı diliyoruz. Başta kardeşimiz can Azerbaycan'a da teşekkür ediyoruz.

Kabil Havalimanı'nın işletilmesine yönelik talep gelmesi, Cumhurbaşkanımızın onay vermesi durumunda, destek vereceğimizi bilmelerini isteriz.
Hepinize teşekkür ediyor, Afganistan'ın kahraman askerleri size bir kez daha 'hoşgeldiniz' diyorum.
 


YORUMLAR

  • 0 Yorum