Avustralya’daki Yangın İle İlgili Korkutan...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avustralya'daki Yangın İle İlgili Korkutan Açıklama!

Avustralya’da aylardır süren yangın neticesinde çok sayıda insan hayatını kaybederken, 480 milyondan fazla hayvan da yangın neticesinde yaşamını yitirdi.

Avustralya'daki Yangın İle İlgili Korkutan Açıklama!

Avustralya’da aylardır süren yangın neticesinde çok sayıda insan hayatını kaybederken, 480 milyondan fazla hayvan da yangın neticesinde yaşamını yitirdi.

Avustralya'daki Yangın İle İlgili Korkutan Açıklama!
07 Ocak 2020 - 14:21

Geçtiğimiz gün NASA tarafından Avustralya genelindeki orman yangınlarını gösterdiği iddia edilen fotoğraf ise kısa sürede internet üzerinde yayılmış ve 19.8 milyon dönüm arazinin küle döndüğü görüntülenmişti. Son olarak, Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls, yaşanan yangın felaketi ile ilgili korkutan son dakika açıklamalarında bulundu. 

Avustralya'da aylardır süren orman yangınları neticesinde 25 insan hayatını kaybederken, 480 milyondan fazla hayvan öldü. Ülke genelinde 19.8 milyon dönüm arazi küle dönerken, yaşanan felaket ile ilgili Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls'dan korkutan son dakika açıklamaları geldi. Dün başlayan yağmurla birlikte serinleyen hava ve yer yer görülen yağışlara rağmen yüzden fazla noktada süren alevler yaşamı tehdit etmeye devam ediyor. Öte yandan uzaydan da net bir şekilde görülen alev ve dumanlar felaketin büyüklüğünü gözler önüne sermeye devam ediyor. Milyonlarca insanın yağmur yağması ile birlikte söneceğini düşündüğü yağmur ile ilgili flaş bir açıklamada bulunan Nicholls, ülkede aylardır devam eden yangınların daha ciddi afetlerin önünü açacağını belirterek, "En kötüsü henüz gelmedi" dedi. 

AVUSTRALYA'DAKİ YANGIN FELAKETİ İLE İLGİLİ KORKUTAN AÇIKLAMA!

Avustralya'da aylardır süren yangın felaketi sürerken, 25 insan hayatını kaybetti. 480 milyondan fazla hayvanın öldüğü yangın faciası ile ilgili korkutan bir açıklama daha geldi. 

AVUSTRALYA YANGININ NEDENİ NE?

Avustralya'da yangının sebebi olarak yüksek derecedeki sıcak hava ve aylardır süren kuraklık olarak gösteriliyor. Otları tutuşturan yangınlar, gökgürültülü fırtınaların oluşmasına, bu da şimşeklerin meydana gelmesine ve daha fazla yangının ortaya çıkmasına neden oluyor. Avustralya'da yangınların bu kadar büyümesi ve kontrol altına alınamamasında yazların daha sıcak ve kuru geçmesinin etkisi var.

Avustralya yangınının söndürülememesinin başlıca nedeni olarak yayılma hızı olarak gösteriliyor. Kuru bitkiler ve ağaçların geniş alanlara yayıldığı Avustralya'da bitkilerin kolay tutuşması, yangınların daha kolay yayılmasına neden oluyor. Böylece yangınların söndürülmesi normalden çok daha zor hale geliyor.

AVUSTRALYA YANGINI İLE İLGİLİ KORKUTAN AÇIKLAMA

Monash Üniversitesi Dünya, Atmosfer ve Çevre Bilimleri Akademisi Profesörü Neville Nicholls, ülkede aylardır devam eden yangınların daha ciddi afetlerin önünü açacağını belirterek, "En kötüsü henüz gelmedi" dedi.

Herkesin yağmur beklentisi içinde olmasının yanlış olduğunu söyleyen Nicholls, ülkenin büyük kısmının yangınlar nedeniyle yok olduğunu, şiddetli yağış sonucunda ülkeyi selden koruyacak çok az şey kaldığını belirtti.

"EN RİSKLİ ZAMANLARDAN BİR AY UZAKTAYIZ"

Nicholls, yazın Avustralya için henüz yeni başladığını ve genellikle şubat ayının başlarında asıl sıcakların geldiğini hatırlatarak, bu dönemde yangınların daha da kötüleşebileceği uyarısını yaparak, "Güney Avustralya'daki aşırı sıcak ısı dalgaları için en riskli zamandan bir ay uzaktayız" ifadelerini kullandı.

Profesör, hortum felaketlerinin de yaklaşmakta olduğunu ifade ederek, şu uyarıları yaptı:

* Ormanları ve otlakları yok eden orman yangınları ile sel riski, çıplak toprak ve kuraklığın neden olduğu bitki örtüsü eksikliği nedeniyle daha da artmakta.

* Güneyde yaşanan kuraklık, yağmurları da ağır ve yaygın hale getirecektir. Bu da sel riskinin artmasına neden olacaktır.

* Bu yüzden yağmurlar yangınları bastırsa bile yine de aşırı hava olayları ve acil servislere yüksek talep olacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bu kozmetik ürünlerini sakın kullanmayın!
Bu kozmetik ürünlerini sakın kullanmayın!
Kuzey Marmara Otoyolu bayram tatilcilerini trafik çilesinden kurtardı
Kuzey Marmara Otoyolu bayram tatilcilerini trafik çilesinden...