Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avrupa'da Sel Felaketi: Çok Sayıda Can Kaybı Var!

Almanya ve Belçika'da etkili olan şiddetli yağışlar su baskınlarına sebep olurken 100'ü aşkın kişi hayatını kaybetti. Almanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 95'e yükseldi. Kayıp sayısının net olmadığını belirten Başbakan Angela Merkel, yaşananlar için çok üzgün olduğunu dile getirdi. Öte yandan Alman ordusu sel bölgesine yardım etmek için yaklaşık 850 asker gönderdi.

Avrupa'da Sel Felaketi: Çok Sayıda Can Kaybı Var!
16 Temmuz 2021 - 13:11
Almanya ve Belçika'da dün meydana gelen şiddetli yağışlarından ardından oluşan sel ve su taşkınlarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti düzinelerce kişi kayboldu. Almanya'da son bilgilere göre 95 kişi hayatını kaybetti, bin 300 kişiden ise haber alınamıyor.

Batı Avrupa'nın bazı bölgelerinde son günlerde meydana gelen fırtınalar rezervuarların kıyılarını patlatmasına neden oldu ve toprak daha fazla su çekemeyince bir gecede ani su baskınları oluştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington'a yaptığı ziyarette, selin büyüklüğündeki şoku dile getirerek, "Bu felakette hayatını kaybedenler için üzülüyorum. Sayısını hala bilmiyoruz. Ama çok olacak." dedi.

Hala kayıp olanları bulmak için her şeyin yapılacağına söz veren Merkel, "'Yoğun yağmur ve sel sebebiyle insanları bulamıyoruz" ifadelerini kullandı.

ALMANYA'DA CAN KAYBI 81'E YÜKSELDİ

Almanya’nın batısındaki Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerinde sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısı 81'e yükseldi.

Alman basınında yer alan haberlere göre, sel felaketinde Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde 30, Rheinland-Pfalz eyaletinde 28 kişi yaşamını yitirdi.

Rheinland-Pfalz İçişleri Bakanı Roger Lewentz, 40 ila 60 kişinin daha arandığını belirtti.
Öte yandan, Alman ordusu sel bölgesine yardım etmek için yaklaşık 850 asker gönderdi.
Trier Saarburg bölgesinde ise yüzlerce evin selden zarar gördüğü, insanların bazı bölgelerden botlarla kurtarıldığı kaydedildi.

İki eyaletin birçok bölgesinde sel ve su baskınlarından dolayı evlerin çöktüğü, cadde ve sokakların sular altında kaldığı, birçok evin de çökme tehlikesinin bulunduğu aktarıldı.

HANGİ BÖLGELER ETKİLENDİ?

Ülkedeki aşırı yağışlar sebebiyle oluşan sel, Rheinland-Pfalz ve Kuzey-Ren Vestfalya eyaletlerini olumsuz etkiledi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’nın son verilerine göre, yurt dışında Türk vatandaşların en çok yaşadığı ülke Almanya. Almanya’da 2 milyonu aşkın Türk’ün yaşadığı biliniyor.

Türklerin yaşadığı başlıca şehirler ise, Franfurkt, Berlin, Köln, Hamburg, Düsseldorf, Stuttgart, ve Münih. Köln ve Düsseldorf şehirleri ise selden etkilenen Kuzey-Ren Vestfalya eyaletine bağlı.

BELÇİKA'DA 12 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Belçika'daki sellerde hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye çıktığı, 5 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Özellikle ülkenin doğusunu etkileyen yoğun yağışlar, Liege, Verviers, Spa, Namur, Limburg gibi bölgeleri vurdu.

Yerel yetkililer, bu kentlerde ve civarındaki köylerde 12 kişinin sellerde yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Bölgede en az 5 kişinin kaybolduğu, arama kurtarma ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi.

KAYNAK:HABERTURK.COM / Ajanslar

YORUMLAR

  • 0 Yorum