Avcılar’da 10 Bin Konut İçin Acil...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Avcılar'da 10 Bin Konut İçin Acil Dönüşüm Kararı!

Eylül'ün sonunda Silivri'de meydana gelen 5.8'lik depremin ardından depremle ilgili son dakika haberleri geliyor. Habertürk'ün özel haberine göre Avcılar'da 10 bin bina acil olarak yenilenecek. 5.8'lik depremde yıkılan minarelerde 18'lik yerine 8'lik demir kullanıldığı ortaya çıktı.

Avcılar'da 10 Bin Konut İçin Acil Dönüşüm Kararı!

Eylül'ün sonunda Silivri'de meydana gelen 5.8'lik depremin ardından depremle ilgili son dakika haberleri geliyor. Habertürk'ün özel haberine göre Avcılar'da 10 bin bina acil olarak yenilenecek. 5.8'lik depremde yıkılan minarelerde 18'lik yerine 8'lik demir kullanıldığı ortaya çıktı.

Avcılar'da 10 Bin Konut İçin Acil Dönüşüm Kararı!
19 Ekim 2019 - 13:24

Mühürlenen binaların ise deniz kumundan yapıldığı gözler önüne serildi. Silivri'deki depremden sonra Avcılar'da yaşayan vatandaşların bazıları, çevre ilçelere taşındı, bilindiği gibi Avcılar; 1999 Marmara Depremi'nde de büyük hasar gören ilçelerin başında geliyordu.

İstanbullulara deprem diye sorulunca ilk akla gelen yer Avcılar olarak dikkat çekiyor. Marmara Denizi kıyısına çok yakın olmasından dolayı 1. derece deprem bölgesi olarak değerlendirilen Avcılar'da 1999 yılındaki Gölcük depreminde 270 kişi hayatını kaybederken yüzlerce kişi de yaralanmıştı. 20 yıl önceki depremde Avcılar'da 1823 konut, 326 işyeri yıkıldı. Eylül'ün sonunda gerçekleşen depremde de en çok hasarı yine Avcılar aldı, bazı camilerin minareleri yıkıldı.

Avcılar Belediyesi tarafından yapılan incelemede 10 bin binanın acilen yenilenmesi kararı alındı!

Avcılar Belediye Başkanı Hançerli'nin açıklamaları şu şekilde;

3 BİN BİNA İNCELENDİ

"Avcılar, Marmara Denizi kıyısındaki fay hattına yakınlığı dolayısıyla, Bakırköy, Zeytinburnu, Fatih gibi depremden en çok etkilenen ilçeler arasında yer alıyor. 5.8'de çok şükür kimsenin burnu kanamadı ama önemli bir hatırlatma yaptı bize bu deprem. Biz tüm kamu kurumlarının depreme dayanıklı olduğunu ve güvenli yapıldığını sanıyorduk. İstanbul'da 70'i aşkın okulda hasar var, bu okullardan 2'si Avcılar'da ve bir de cami minaresi yıkıldı. Minarede inceleme yapıldı sonuç şu; minareyi deprem yıkmadı. 18'lik demir kullanılması gereken minarede 8'lik demir kullanılmış. Yanlış inşaat, yanlış yapı, usulüne, uymayan şekilde…

Depreme hazırlanmamız lazım, bu gerçeğe uygun hareket etmemiz lazım. Yapıların iyi olmamasından kaynaklı bir risk yaşıyoruz. Bunu düzeltmemiz, binalarımızı güvenli hale getirmemiz lazım."

5.8'in ardından 7 binayı mühürledik. Bu 7 binayı deprem biraz etkilemiş ama asıl sorun deniz kumuyla yapılmış olmaları, asıl sorun fen ve ilim kurallarına, bilime uyulmaksızın ince demir kullanılması, binaları koruyan nem ve rutubetten korunmamış olması. Bu 7 bina 1999'dan önce yapılmış. 5.8'in ardından 3 bin binayı inceledik. İlk yarım saat içinde koordinasyon merkezi oluşturduk. 18 grup oluşturup teknik uzman ekipler inceleme yaptı. Bu incelemede 7 bina mühürlendi. AFAD ekipleri de inceledi. Avcılar'da 35 bin bina var. Yani 5.8'in ardından binaların yüzde 10'u incelendi. Binaların durumu iyi değil. Olası büyük depremi kaldırabilecek gibi değiller. Yapı kalitesiz yapılmış. Gerekli bakım ve özen gösterilmemiş. 600 yıl önce yapılmış binalar var sapasağlamlar. Bunlar iyi yapılmamış."

Habertürk yazarı Esra Boğazlıyan, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli'yle birlikte 5.8'lik depremden sonra mühürlenen binaların bulunduğu bölgeye gitti...Arkadaki 7 katlı bina, deniz kumundan yapılmış...

AK PARTİ VE CHP ANLAŞTI: PLAN DEĞİŞİKLİĞİYLE 10 BİN BİNA ACİL DÖNÜŞECEK

Peki bu riskli yapı stoku nasıl yenilenecek?

Başkan Hançerli, Avcılar'daki bina stokunun yenilenmesi için harekete geçtiğini, plan notu değişikliğiyle 10 bin binanın ivedilikle dönüşüme gireceğini söyledi: "Avcılar'da binaların yenilenmesinin önünde engel teşkil eden bir imar problemi var. Bu problemi aşmak için bir plan notu değişikliği hazırladık. 7 mahalle planlı, 3 mahalle plansız. 7 mahalleyi kapsayacak bir plan notu değişikliğine gidiyoruz. Hızlı bir çözüm üretmek istiyorum. Bu plan notu değişikliği Avcılar Belediye Meclisi'nden geçti, İBB'ye gönderdik. Geçmişte yasal olarak yapılmış, ruhsatlı, iskanlı yapılar şimdi yıkıldığında aynı büyüklükte yapılamıyor, sonradan imar değişikliği olduğu için. O dönemde yasal olarak verilen bir hak var, ancak o hak bugün yok. İnsanlar, kanunlara güvenerek yaptıkları binaları yine aynı haklarla yapmalı. Örneğin; zamanında 6 kat imar hakkına göre 6 katlı bina yapılmış, sonra bölgede imar hakkı 4'e düşmüş.

Şimdiki uygulamaya göre bu bina dönüşüme girdiğinde 6 katlı yapılamıyor. Bu, dönüşümün önündeki en büyük engeldi. Şimdi bunu değiştirmek için harekete geçtik. Eski imar haklarını koruyan bir plan notu değişikliği hazırladık. Ekstra bir imar hakkı vermedik. Bu talebi İBB'deki komisyon üyeleriyle görüşerek hazırladık. Bu değişiklik imar affını kapsamıyor. Plan notu değişikliği, Avcılar Belediye Meclisi'nden AK Parti ve CHP'nin oy birliğiyle geçti. Şimdi plan notu değişikliği İBB'de. Bu imar değişikliği gündeme alındı, imar komisyonuna sevk edildi. Fakat bir sonraki aya kaldı görüşme. Bir ay gibi gecikme olacak. Böyle olağanüstü dönemde bir gün bile önemlidir. Bu sürecin bir ay bile uzamış olmasından rahatsızız. İnşallah bir dahaki ay İBB meclisinden geçer. Avcılar'a imar konusunda şimdiye kadar kötü davranılmış, başka ilçelere tanınan haklar verilmemiş. Eşitlik talep ediyoruz. Göngören'e, Bağcılar'a Esenler'e, Zeytinburnu'na, Kadıköy, Ataşehir ve Pendik'e verilmiş hakların Avcılar'a da sunulmasını da istiyoruz. İmar artışı yapan ve rant yaratan düzenlemelere bu hak verilmiş. Biz imar artışı değil, mevcudu korumak istiyoruz."

Plan notu değişikliği İBB Meclisi'nden geçtikten sonra dönüşüm süreci nasıl işleyecek? Başkan Hançerli, bu sorumu da şöyle yanıtladı: "Belediye, bir ölçüde garantör olacak, kontrol ve denetim yapmak suretiyle. Avcılar'ın bütün problemlerini çözen bir teklif değil. En az 10 bin dairenin dönüşmesinin önünü açacak. Diğer 3 mahalle Yeşilkent, Firuzköy ve Tahtakale için de plan çalışmaları yürütülüyor. 100 bin nüfuslu Yeşilkent'in imar planı yok. Yeşilkent'in planını yapmak için gece gündüz çalışacağız. Bu hafta sonu da deprem çalıştayı yapacağız. Deprem gerçeğini Avcılar'a unutturmama sözü veriyorum. Seferberlik edasıyla çalışacağız. Avcılar'da toplam 35 bin bina, 165 bin de bağımsız birim var. 1999 öncesi yapılan binaların tamamı gözden geçirilmeli. Bu işin şakası yok. Yapıların dönüşmesi önemli bir aşama.

"HAZIRLIK 7 VE ÜZERİ DEPREM İÇİN"

Olan deprem, beklediğimiz depremden 100-300 kat az. Hazırlığımız 5.8 üzerinden olmamalı. Bizim hazırlığımız 7'nin üzerindeki deprem üzerinden yapıyoruz. Deprem fonu ve depremden kaynaklı zararların giderilmesi için yapılacak harcama, masraflar, deprem sonrası yapılacak masrafın 7'de biri."


KAYNAK:HABERTÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karagümrük 2 -0  Medipol Başakşehir
Karagümrük 2 -0 Medipol Başakşehir
Bakan Kurum'dan deprem açıklaması: Riskli binalarda oturmayalım
Bakan Kurum'dan deprem açıklaması: Riskli binalarda oturmayalım