AK Parti Sözcüsü Çelik’ten önemli...
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları:

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar

Ömer Çelik'in açıklamalarından satır başları:

AK Parti Sözcüsü Çelik'ten önemli açıklamalar
13 Temmuz 2020 - 18:48


Ermenistan ayağını denk alsın. Bu kabul edilemez. Azerbaycan’ın yanında Türkiye vardır. Ermenistan’ı bu tür saldırganlıklardan uzak durmaya çağırıyoruz.

SREBRENITSA SOYKIRIMININ 25.YILI

Avrupa'nın göbeğinde gerçekleştirilen bu soykırıma karşı gerekli cevap verilmedi. Maalesef bu konuda bir adım bile gidilmedi. Örneğin Libya'da Hafter güçlerine destek verildiği biliniyor. Hafter'in terk ettiği yerlerde mezarlar ortaya çıkıyor. Srebrenitsa katliamından sonra dünyanın bu konuda bir şey yapmadığının göstergesidir. Aynı Sırp ordusunun Mymarda'ki soykırımı da Myammar ordusunun gerçekleştirdiği biliniyor. Türkiye bir daha Srebrenitsa olmasın diye kararlılığa sahiptir. Gerek Suriye, gerekse Libya'da bu katliamlar olmasın diye gerekli mücadeleyi vermektedir. Türkiye, Sarrac hükümetine destek vermeseydi, Hafter'in benzer katliamlara adım atacağı kuşkusuzdur. Türkiye, yönettiği göç politikası ile Avrupa'yı korumuştur.

FRANSA'NIN LİBYA POLİTİKASI

Bütün bu saldırılarının sebebini biliyoruz. Kendilerince ince bir oyun oynamaya çalıştılar. Bir anda Hafter'e destek verirken bir yandan ara bulucu olmaya çalıştılar. Ama Hafter'e verdikleri destek toplu mezarlar olarak geri döndü. 

Cezayirli mücahitlerin cesetleri bir direniş sembolü olmasın diye kafataslarını alıp Fransa'ya götürdüler. Ahlaksız bir jest olarak iade ettiler.

ONLINE İNSAN KAÇAKÇILIĞI İDDİASI

Sosyal medya hesaplarında, bir alışveriş sitesi üzerinden kaçırılmış çocukların pazarlandığına dair gündem oldu. Pek çok arkadaşımız bu konunun incelenmesi gerektiğini söylediler. Çocukların isimleri verilerek yüksek fiyatlara satılıyor. Birileri bunun istismar mekanizması olduğuna dair kanaate varmış. Güvenlik birimlerimiz bu konuyu inceleyecektir.

'BU ÇOCUKLAR NASIL KAYBOLUYOR'

Avrupa'da kayıp çocuklar büyük bir yaradır. Serap hanımın hazırladığı rapora göre, kayıp mülteci çocuklar Almanya'da 11 binin üzerinde, Fransa'da 6 bin, İtalya'da 20 bine yakın, İsveç'te 4 bin 659 çocuk kayıp. Bunu defalarca sorduk. Bu kadar güçlü devletlerin bu kayıp çocukların nerede olduğunu bulamaması hiçbir şekilde kabul edilebilir değil. Bu çocuklar nasıl kayboluyor? Kimler tarafından kaçırılıyor? Herkesin kendi ülkesinde kayıp çocuklar için peşine düşmesi gerekir. Serap hanımın raporunu hepinizin incelemesini isterim.

TÜRKİYE'YE SEYAHAT YASAKLARI

Seyahat yasaklarının sağlam gerekçesinin olmadığını söylemek isterim. Türkiye salgın konusunda her zaman şeffaftır. Objektif kriterlerle değerlendirilmeli.

15 TEMMUZ'UN YILDÖNÜMÜ

15 Temmuz'un yıldönümüne geliyoruz. Bir millet bu süreçte demokrasiye sahip çıktı. Siyasi açıdan en aşağıdan sokaktan itibaren bütün milletin demokrasisine sahip çıkması, kadınların yaşlıların gençlerin herkesin işgal girişimine karşı sokaklara dökülmesi demokratik sistemlerde görüşen nadir bir şeydir. Bizim bu açıdan darbelere karşı, demokrasimizi enfekte etmeye çalışanlara karşı ne kadar bağışıklık kazanmış bir bünyeye sahip olduğumuz ortadadır. O gün FETÖ'nün ülkemizi işgal etmesine karşı bütün millet topyekün direnmiştir. Bedeli ödenmiş bir demokrasimiz var. Allah bize bir kez daha İstiklal Marşı yazdırmasın diye duamız vardır. 15 Temmuz'daki şehitlerimizin aziz hatıralarına sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur.

AYASOFYA

Bu kararın çıkması kuşkusuz egemenlik haklarımızın doğal bir neticesidir. Yabancı devletlerin birtakım eleştirileri var onları anlıyorum. Fakat Türkiye içinden yapılan eleştirilerin çok yakışıksız olduğunu ifade etmek istiyorum. Herkesin ziyaretine açık olacak. İkonalar freskler her zaman korunacak. Namaz vakti bittikten sonra ziyaret edenler yine görecekler. UNESCO yetkilileri şunu bilsinler evrensel mirasının korunması konusunda Türkiye iş birliğine açıktır. 

Ayasofya'nın bütün özellikleri korunacaktır. Bundan sonrasında daha iyi muhafaza edilecektir.

Yunanistan diyor ki bize karşı provokasyondur. Başkentinde cami olmayan tek Avrupa ülkesidir. Şunu da unutmamak gerekir kültürel miras listesinden kesinlikle Ayasofya'nın çıkarılacağını düşünmüyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemalköy, Yunanistan'ın burnunun dibine dev Türk bayrağı dikti
Kemalköy, Yunanistan'ın burnunun dibine dev Türk bayrağı dikti
"Türkiye'nin Kozmetik ürünleri ihracatının 1 milyar doları...